По различни причини не съм следил събитията след филмовия фестивал във Венеция и не съм бил уведомен, че моят филм „Белите нощи на пощальона Алексей Тряпицин“ се е класирал за разглеждане от Руския комитета по наградите „Оскар“.
Искам да ви информирам, че оттеглям филма си с молба той да не се разглежда за номиниране от комитета. Причините за това са две – лична и обществена.
През последните години аз достатъчно рязко съм критикувал „холивудизацията“ на руския пазар и пагубното влияние на комерсиалното американско кино за формиране вкусовете и пристрастията на нашата публика. Във връзка с това да се боря за наградата „Оскар“ ми се струва нелепо.
От друга страна, днес самата награда „Оскар“ е изключително надценена от определена част от създателите на филми, тя създава илюзията за световно признание и един вид доказателство за безспорните качества на кинопроизведението, което, естествено, не е факт.
Самата формулировка „най-добър филм на чужд език“ – би трябвало да предизвика смях сред световните кинотворци. По същество това е сегрегация на световната кинематография спрямо англоезичния свят (САЩ, Англия, Австралия и Нова Зеландия), което според мен е една отживяла идея на Запада за културно превъзходство.
В съвременния свят развитието на световната кинематографическа култура отдавна вече не се определя от масовия успех на американското и псевдоамериканското кино, а от кинодейците от Азия, Латинска Америка, Далечния изток, Русия в това число. Дори не мога да изключа в бъдеще създаването на световна кинопремия, където ще бъде предвидена отделна категория за „филм на английски език“.
Във връзка с казаното по-горе, ви моля да изключите филма „Белите нощи“ от списъка с филмите за обсъждане.
Андрей Кончаловски
24 септември 2014г.
Остави коментар