Кировска област

Особеност на региона – областта се простира върху равнини и гори. Тук има само една природна зона – тайга, повече от половината територия е заета от гори, има много блата и езера. В Кировска област има много прясна вода. Климатът е умереноконтинентален. Често е хладно поради движението на полярния въздух. През зимата тук е доста студено, а през лятото се наблюдават температурни колебания. Лятото е кратко, а зимата е дълга и снежна.

Сред полезните изкопаеми водещо място заема торфът с проучени запаси от 1,1 милиарда тона. Има още: нефт, въглища, природен газ, желязна руда. Освен това има фосфорити, редкия минерал волконскойт, варовици, мергели, глини, пясъци и чакъли.

Регионът е богат на минерални извори и лечебна кал.

Я люблю Россию: Кировская область — "В Вятке любовь!"

Я люблю Россию: Кировская область — "В Вятке любовь!"

Я люблю Россию: Кировская область — "В Вятке любовь!"

Я люблю Россию: Кировская область — "В Вятке любовь!"

Я люблю Россию: Кировская область — "В Вятке любовь!"

 

 

Град Киров (до 1934 г. – Вятка, от 1457 до 1780 г. – Хлинов) е административен център на Кировска област. Заедно с подчинените му селища образува едноименен градски район.
Разположен е на река Вятка, на 896 km североизточно от Москва.

Между православните светини на Киров Спаският Събор заема специално място.

Този Събор е построен през XVIII в. на мястото на църквата „Троица“ в град Хлинов, където е имало удивителна икона „Неръкотворен образ на Спасителя“. Тя е била известна с чудесата на изцеление на много хора. Затова цар Алексей Михайлович заповядал да я пренесат в Москва, а за хлиновчани да напишат точно копие, което също се прославило с чудеса. Иконата била поставена в Троицката църква, а по-късно – в построения на нейно място Спаски събор.

Александровска катедрала

Александровската катедрала в Киров е на много почтена възраст. Тя е построена в самото начало на миналия век за католически служби. В края на 90-те години тук се обоосбява едно от притегателните места на кировчани и гостите на града – любителите на класическата музика – Концертната зала за орган и камерна музика.

 

Крайбрежието на р. Вятка

Крайбрежието на р. Вятка е едно от най-красивите места в Киров. То е много популярно за разходка сред местните жители и гостите на града.

Улица „Спаская“

Улица „Спаская“ е известна от 1784 г., когато е одобрен нов регулационен план с прави улици и равномерни квартали (вместо ветрилообразен план, при който улиците се разминават в лъчи от Кремъл).
Улицата е кръстена на главната кула на Хлиновския кремъл – Спаская – пред която в древния Хлинов е имало пазарен площад, в близост до който се намирала дървената Спаска църква. Улица „Спасская“ винаги е имала своя неповторим облик в провинциална Вятка – неслучайно всички къщи, разположени на нея, са исторически и архитектурни паметници: „къщичката за поръчки“, сградите на банките – Волжско-Камска, Обществена банка и Банка за външна търговия, първата мъжка гимназия в града, къщите и именията на вятските търговци Клабукови, А. Перминов, И. Шестаков, П. Москвитинов, Н. Ухов, И. Репин, къщата на В. Жмакина, известна като „къщата на Витберг“. А. Перминов, И. Шестаков, П. Москвитинов, Н. Ухов, И. Репин, къщата на В. Жмакина, известна като „Къщата на Витберг“.
По съветско време (преди преименуването на града) тук са построени Домът на съобщенията и сградата на първото музикално училище в града.

Понастоящем на улица „Спаская“ се намира така нареченият „Вятски арбат“. Там има достатъчно интересни скулптурни композиции, музеи на историята на шоколада „Криоло“ и на историята на сладоледа „Артико“, както и местен исторически музей.

https://www.tripadvisor.ru/Attraction_Review-g1380981-d8692149-Reviews-Aleksandrovskiy_Cathedral-Kirov_Kirov_Oblast_Volga_District.html

Я люблю Россию: Кировская область — «В Вятке любовь!»

error: Съдържанието ни е авторско!