Московският Сен-Жермен. Великолепната Пречистенка
Улица „Пречистенка“ е една от най-старинните икрасиви московски улици, пазеща спомени за знаменити аристократи, велики писатели и поети, които са я населявали. На нито една улица в Москва няма такова количество тържествени и елегантни сгради. Улица „Пречистенка“ и нейните околности често ги сравняват с парижкото предградие Сен-Жермен. Тук всеки дом е венец на архитектурното творение, а името на неговия собственик – отделна страница в енциклопедията.
Историята на Пречистенка е тясно преплетена с историята на Русия и Москва. През XVI век на мястото на съвременната улица е минавал пътят към Новодевичия манастир. Манастирът е построен през 1524 г. в чест на освобождението на Смоленск от полското нашествие. От края на XVI век по протежение на пътя са възниквали градски постройки и започнали да наричат улицата Чертолска (дяволска), във връзка с името на протичащия наблизо ручей, наричан от населението Чорторой . По време на пролетното пълноводие ручеят изравял дълбоко русло, което било истинско препятствие. Хората виждали в това намесата на нечиста сила – дяволът е ровил (Черт рыл). Цар Алексей Михайлович решил, че такова название, свързано с дявола, не е подходящо за улица, водеща към Новодевичия манастир – обител на Пречистата Божия Майка. През 1658 година улицата е преименувана на „Пречистенкая“. С течение на времето името на улицата е съкратено до „Пречистенка“, а по-късно съкратеното име е прието официално.
В края на XVII век улица „Пречистенка“ става особено популярна сред московските дворяни. Най-добрите архитекти по това време са издигали разкошни дворянски палати, сравними с дворци. На нея се появяват имения на аристократичните фамилии Лопухини, Голицини, Долгоруки, Всеволжски, Еропкини и много други. От втората половина на XIX в. Пречистенка е предпочитана от московските търговци, а сред собствениците се появяват търговските фамилии Коншинови, Морозови, Рудакови и Пегови. Забогателите в производството и търговията търговци не искали да изостават от аристокрацията в желанието си да живеят красиво и бившите баровски имения на Пречистенка често били преустройвани от новите собственици с още по-голям разкош и пищност. По-късно тук са построени и луксозни къщи, предназначени за отдаване под наем на заможни наематели.
Бели и червени палати (Пречистенка, 1, 1/2).
Аптека Форбрихер (Пречистенка, 6).
Градското имение на Суровшчиков ( Пречистенка, 5).
Имение Ржевски-Орлови-Филип (Пречистенка, 10).
Имение Хрушчови-Селезньови / Музей „Александър Сергеевич Пушкин“ (ул. Пречистенка 12).
Имение А.И. Коншина / Дом на учените ( Пречистенка, 16).
Имение Лопухини-Станицки / Музей „Лев Толстой“ (Пречистенка, 11)
Дом Айседора Дънкан („Пречистенка“, 20).
http://peshegrad.ru/articles/moskovskij_sen_zhermen_velikolepnaya_prechistenka
Остави коментар