Десетте най-стари градове на Подмосковието – Звенигород

На 30 километра западно от Москва, на левия бряг на Москва река, се намира неголямо градче – Звенигород. От различни ъгълчета на Русия, а също и от други страни, ежегодно пристигат тук туристи, за да посетят знаменитите забележителности на града. Звенигород е един от най-древните градове в Подмосковието, славещ се с красотата на природния ландшафт и с най-ценните паметници на древноруската архитектура. Най-напред той се упоменава  в духовната грамота на московския княз Иван Калита около 1339 г., но е известно, че още в XII в. тук се намирало укреплено селище. Съществува предположение, че градът бил основан по време на князуването на княз Юрий Дългоръки. Съществува една много красива версия за названието на града, която е по-скоро измислица: че той със своите звънарни предпреждавал Москва за приближаващи опасности.

В древността на града била отредена ролята на страж на Московската земя. Неговият разцвет настъпва по време на управлението на княз Юрия Звенигородски, втория син на княз Дмитрий Донски. В първата четвърт на XV в. Звенигород станал крупен търговски център. Даже печатал свои монети. През XVI-XVII в. Звенигород представлявал твърде добре благоустроен град.

Успенският Събор е едно от най-древните съоръжения на града, построен между 1396 и 1399. В събора са се съхранили стенописи от началото на XV век, приписвани на Андрей Рубльов и Даниил Чорни. Съборът е включен в обектите, влизащи в Световното наследство на ЮНЕСКО.

Саввино-Сторожевский монастырь, Звенигород

Безусловно, главната забележителност на   Звенигород е известният далече зад неговите стени Саввино-Сторожевски манастир – най-древният в цялото Подмосковие. Обширният манастирски комплекс е разположен на високия бряг на Москва река, на планината Сторожа. Манастирът е основан през 1398 година от монаха Сава, ученик на Серги Радонежски.

НА ТЕРИТОРИЯТА НА МАНАСТИРА СЕ НАМИРАТ:

Саввино-Сторожевский монастырь. Собор Рождества Пресвятой Богородицы, Звенигород

 Съборът Рождество Богородично от началото на 15 век.

 Съборът Рождество Богородично е уникален паметник на монументалната живопис от   XV–XX век. Съхранилите се фрагменти принадлежат на живописците от кръга на Андрей Рубльов.

 

Саввино-Сторожевский монастырь. Надвратная церковь Троицы Живоначальной, Звенигород

Църквата Света троица, построена между 1651 и 1652.

 Саввино-Сторожевский монастырь. Звонница с церковью Сергия Радонежского, Звенигород

Камбанарията от църквата Сергий Радонежски , построена между 1652 и 1654

 Саввино-Сторожевский монастырь. Церковь Спаса Преображения, Звенигород

                                                       Спасо- Преображенската  църква, построена през 1693г.

 Саввино-Сторожевский монастырь. Церковь Алексия, человека Божия, Звенигород

Църквата на Алексий, Божият човек, построена през 1883

 До наши дни са се запазили и древните крепостни стени с кули, дворецът на цар Алексей Михайлович и палатите на неговата съпруга – царица Мария Милославска.

Прекъснатата любов

В района на Звенигород има не само свети места, но и мистични. Това е мястото на прекъснатата   любов, което се намира между селата Рязан и Троицкое. Една от легендите разказва, че през XIX век двама млади  се влюбили, но съсловното различие (момичето било от по-нисш знатен род) не им позволявало да бъдат заедно -родителите на момчето не разрешавали брак.   Влюбените се решили на отчаяна постъпка – да се хвърлят в реката.   Момчето, водено от чувствата си се хвърлило в реката, а момичето останало на брега и се върнало вкъщи. В наши дни младоженците след бракосъчетанието   идват на мястото на прекъснатата любов.

Прекрасното местоположение, богатството на природния край, чистият въздух способствали за превръщането на Звенигород в курортна зона. Не случайно го наричали «Руската Швейцария». Пейзажите в околностите на Звенигород привлекли много известни художници. Тук работели Исак Левитан, Иля Репин и др. В Звенигород живял известният руски писател, философ и публицист Александър Херцен, посещавал го е светоизвестният руски оперен певец Фьодор Шаляпин.

 

Най-известният лекар в града

През лятото на 1884 година, веднага след завършване на   Московския университет, в Звенигород пристигнал   Антон Павлович Чехов. Той бил лекар в малката местна болница. Близо до Малиновото дере се намира домът, в който Чехов е живял – «домик Чехова».

Самият Чехов споделил в едно от писмата си, че в Звенигород е намерил маса „ белетристичен материал“. Чехов започнал да пише своите разкази и тук е била замислена знаменитата   «Палата № 6».

В Звенигород е родена известната съветска актриса Любов Орлова. Легендата на съветското кино произхожда от древен аристократичен род. Нейният прадядо Григорий Орлов е бил фаворит на Екатерина II.

Любов Орлова: Bioграфия на певицата

Граф Григорий Орлов

 

Мемориален комплекс на загиналите при отбраната на Звенигород   воини от 5 Армия и жители на Звенигород.

 

 

 

http://www.mochaloff.ru/zvenigorod/

https://bg.salvemusic.com.ua/lyubov-orlova-biografiya-peviczy/

https://zvencity.ru/org/feat

https://www.pravmladeji.org/node/1221

 

 

error: Съдържанието ни е авторско!