Днес пред паметника на Съветската армия в София по повод предстоящия държавен празник на Руската Федерация , „Деня на Защитника на Отечеството” Извънредният и пълномощен посланик на Руската Федерация в Република България, Негово Превъзходителство Юрий Исаков, Военният, военновъздушен и военноморски аташе на Руската Федерация в Република България, служителите на Посолството и на апарата на Военния аташе представители на висшето българско ръководство, Министерството на отбраната на Република България и други министерства, на дипломатически и военни мисии на държавите, акредитирани в България, неправителствени и обществени организации и граждани положиха венци и цветя пред паметника на съветските воини в София. Венци и цветя бяха положени и в Княжеската градина и пред Паметник-костницата на съветските воини в квартал “Лозенец” .
Официално този празник се появи през 1922 година – тогава той се наричал Ден на Червената армия. По-късно 23 февруари всяка година се отбелязвал в СССР като народен празник – Ден на Съветската армия и на Военно-морския флот. След разпадането на Съветския съюз той бил преименуван в Ден на защитника на отечеството. В този ден празнични мероприятия се провеждат в цялата страна. В Москва той започва с полагане сутринта на венци и цветя на мемориалния комплекс „Гробът на неизвестния войник” край Кремълската стена. Вечерта в много руски градове този ден се отбелязва с празничен салют.
За някои хора празникът 23 февруари остана като ден на мъжете, които служат в армията или в някакви силови структури. Въпреки това, мнозинството граждани на Русия и страните от бившия СССР са склонни да приемат Деня на защитника на отечеството като Ден на истинските мъже, на защитниците в най-широкия смисъл на тази дума. Неотдавна социологичното изследване на „Хоум Кредит енд Финанс Банка” показа, че руснаците все повече смятат този празник като общ мъжки, само 17% смятат 23 февруари за „професионален” празник на военните.
О. Г.
Фото: Поднасяне на венец от Национално Движение Русофили
Остави коментар