След провеждане на изследвания на Ямалския кратер учените стигнали до извода, че причината на образуването на такива ями в почвата е следствие от настъпващото глобално затопляне. Именно то провокира изхвърляне на метан и формиране на подземни кухини. В настоящия момент кратерите се запълват с вода с перспектива да се превърнат в езера. Но според експертите Русия засега няма опит в прогнозирането на подобни природни явления.
В началото на миналата година в пресата излезе информация за ново образувание, което ямалски пилоти на хеликоптер са открили случайно. Грамадната яма се появила недалеч от Бованенковото находище и представлява огромен кратер. За да бъде проучен този въпрос, през есента на 2014 година са изпратени няколко експедиции. Една от тях е от Салехардския център по усвояване на Арктика с 8 изследователи от Москва, Тюмен и Новосибирск. Владимир Оленченко — член на групата, от Института по нефтегазова геология и геофизика „А.А.Трофимчук” на РАН, разказа за заключенията на учените след изследването на странния обект. Предполага се, че причината за образуването на такива кратери е внезапното изхвърляне на натрупания метан, което се дължи на глобалното затопляне. Топящият се вечен мраз води до изменения в здравината на почвата и разрушението на реликтови газохидранти, срещащи се в плитки дълбочини.
„Както очаквахме, кратерът се запълва с лед. За първи път виждаме толкова голям отвор в земята. Сега той повече прилича на езеро, на едно от хилядите езера на Ямал. Единственото, с което се отличава от другите, са неговите стръмни брегове, но догодина те вече ще се по-полегати и тогава кратерът съвсем ще заприлича на обикновено езеро”, поясни Оленченко.
Специалистите от РАН съобщиха, че такива новообразувания не носят опасност за близките населени места, тъй като е малко вероятно наличието на реликтови газохидранти в тях. Владимир Оленченко поясни, че обикновено взривът идва от набъбналите ридове, а кратерът е следствие на взрива. Следващата задача на руските учени е да разработят критерии за разпознаване на такива набъбнали възвишения, с цел прогнозиране на подобни явления в бъдеще.
Източник: Русия Днес.
Остави коментар