Н. К. Рьорих – художник -философ, художник-мистик, художник-археолог, художник-литератор.
„Обичайте Родината. Обичайте руския народ. Обичайте всички народи на цялата необятност на нашата Родина. Нека тази любов ни научи да обикнем и цялото човечество. Обичайте Родината със всички сили – и тя ще ви обикне. Ние сме богати с любовта на Родината…!“
Творчеството на Николай Константинович Рьорих е изключително явление в историята на руското и световното изкуство. Неговите платна са притегателни със своеобразието на темите и сюжетите, тяхната поетичност и дълбок символизъм. Яркият живот на Рьорих е подобен на удивителна легенда. Започвайки своя жизнен път в Русия, минавайки през Европа и Америка, той го завършва в Азия.
Заедно със съпругата си Елена отдават много сили на теософията, разбирана от тях не само като мистично, но и като обществено движение. Последователи на Рьорих от различни страни се увличат от провъзгласената от него просветителска мисия за опазване на паметниците на историята и изкуството от разрушителния натиск на съвременната цивилизация. Своите философски проповеди художникът е събрал в книгите «Держава Света» (1931) и «Твердыня пламенная» (1933).
Идеите на Рьорих „Мир чрез култура“ са били въплотени в специалния Пакт осещ неговото име, който е в основата на Международната конвенция за защита на културните ценности при въоръжени конфликти, сключена в Хага през 1954 година.
В далечна Индия, в обкръжението на вечните хималайски снегове, в долината на Кулу е издигнат паметник с надпис: «13 декабря 1947 года здесь было предано огню тело Николая Рериха – великого русского друга Индии. Да будет мир». Жителите на най-отдалечените селища с дълбоко уважение се отнасят към името „ Рьорих“. Те пристигат от стотици километри, за да почетат паметта на «великого русского друга».
http://vseruss.ru/novosti/rossiya-1/
http://subscribe.ru/group/chelovek-priroda-vselennaya/4832780/
Ангел последний Армагеддон
Заратустра Зов неба. Молния
Канченджанга Мысль
Песнь о Шамбале Похитители огня
Приказ Учителя Чудо дивное (На подвиг)
Ярослав Мудрый Святой Сергий Радонежский
Остави коментар