Сеймът на Латвия прие поправки в законодателството, установяващи отговорност за прослава, отричане, опрадваване или дори съмнение в съветската и нацистката окупация, съобщава DELFI.
Те предвиждат отговорност и за отричане на холокоста и други престъпления срещу човечеството. За тези действия се предвижда наказание лишаване от свобода до пет години, както и глоби и принудителна работа.
Сеймът нарича „съветска окупация” периода от 1940 г., когато Латвия влиза в състава на СССР, до разпадането на Съветския съюз през1991 г. За приемане на поправките са гласували 56 депутати, против —22, а един депутат се е въздържал. За да влязат промените в сила, трябва да бъдат подписани от президента Андрис Берзинш. Законът вече беше разкритикуван от правозащитници и представители на руската общественост.
По време на обсъждане на поправките депутатът от Сейма от партията „Център за съгласие” Валерий Агешин отбеляза, че новите норми са трудно приложими на практика. А ако това стане, Латвия ще е заплашена от искове в Европейския съд по правата на човека.
Коментирайки решението на Сейма лидерът на партия „ЗаРЯ” Владимир Линдерман заяви, че е готов срещу него да бъде заведено дело по тези поправки. В потвърждение на думите си той публикува няколко лозунга, които според поправките могат да бъдат признати за престъпни. През юни миналата година Сеймът прие законопроект, забраняващ използването на съветска и нацистка символика. Така демонстрацията на флага, герба и химна на СССР и символите на нацистка Германия бяха забранени дори за паметни чествания. Ветераните от войната и техните нагръдни отличителни знаци не попадаха под забраната.
Остави коментар