Все повече страни избягват да вземат кредити от Международния валутен фонд, разчитайки на помощ от Русия или от богатите арабски страни. По такъв начин на международно равнище се появяват два големи кредитора, които за разлика от МВФ не искат от държавата, която взема заема, да въвежда ограничителни мерки. От 1990 г. до 2008 г. Русия е вложила в Европа 2 млрд. евро. А от началото на финансовата криза обемът на нейните инвестиции е надхвърлил 3 млрд. евро.
***
През 2013 г. пазарът на коли в Русия зае второ място в Европа. Тази позиция страната удържа вече трета година поред. Миналата година продажбата на леки коли в Русия възлезе на 2,59 млн. автомобила, което е с 6% по-малко от показателя за 2012 г. Лидер на автопазара в Европа е Германия, където миналата година са били продадени 2,95 млн. коли — със спад от 4,2%. Третото място, както и преди година, зае Великобритания. Това бе най-добрият й резултат от 2007 г. насам: 2 265 000 коли.
***
Представителят на министерството на петрола на Иран Акбар Нематолахи опроверга съобщението за бартерна сделка между Техеран и Москва, предвиждаща доставка на руски стоки и оборудване срещу ирански нефт. За уж подписано руско-иранско споразумение съобщи тази седмица Reuters. По данни на агенцията Москва трябвало да получи нефт на сума 1,5 млрд. долара. Reuters не уточнява какви именно стоки и оборудване е щял да получава Иран. Руските власти уж имали намерение да продадат иранския нефт на други страни.
***
Ресторантът Golden Gates в Ню Йорк бе открит от имигранти от Русия. Това заведение стана известно заради традиционното руско ястие — пелмени. Но в това отвъдокеанско заведение те са най-скъпите в света благодарение на специалната рецепта. Главният готвач на Golden Gates използва три вида месо — свинско, телешко и месо от лос. Порция от 8 пелмени струва 2400 долара. А порция от 16 пелмени — 4400 долара.
Остави коментар