Смята се, че първата коледна картичка е създадена от английски художник на име Добсън през 1794 година. На нея е изобразено семейство край коледна елха.
Масовото производство на коледни картички започва също в Англия през 1840 г., когато сър Хенри Кол отпечатва няколко картички, които раздава на приятелите си.
Първите коледни картички в Русия идват от Англия през 1890-те.
Търговците изкупуват картички, които отвътре са празни, и пишат „Весела Коледа“ на руски. Това увеличава цената на изделията, които са по джоба само на заможните.
Картичките започват да се печатат в чужбина, основно в Германия, по поръчка на големите книжарници специално за Русия.
През 1894 г. руското министерство на вътрешните работи позволява картичките да се изпращат по пощата. Същата година се произвеждат и първите картички в самата Русия.
Първите руски коледни картички са отпечатани с благотворителна цел от Санктпетербургския комитет на сестрите от Червения кръст.
Коледа се празнувала на 25 декември (по стар стил), близо до Нова година. Затова и коледните картички често се използвали и за поздрав за Новата година.
По качество картичките от Русия преди Революцията не отстъпват на чуждите и дори понякога ги надминават.
В Русия картичките на практика се превръщат в един нов вид изкуство. Използват ги за украса на дома и ги събират в специални албуми.
От 23-те държави в Световния пощенски съюз само Русия не спазва международния стандарт за размер на картичките (9х14 см).
Руските власти смятат, че е неприемливо да се ограничава въображението на местните творци.
Всички водещи събития на деня намирали отражение върху коледните картички, включително Първата световна война.
След Октомврийската революция през 1917 г. производството на коледните картички е спряно.
Традицията да се изпращат поздравителни картички е възродена едва през 1941 г., в началото на Великата отечествена война.
Тогава картичките съдържали само новогодишни поздравления. Коледните картички се завръщат в Русия едва преди 20 години.
Автор: „Российская газета“
Остави коментар