Владимир Путин изпрати сигнал на корупционерите

Борбата с корупцията в Русия в редиците на държавните служители минава на ново равнище. Сега държавният глава лично може да поиска декларациите за доходите и разходите на чиновници от всякакъв ранг чак до общинския

Да припомним, че през 2008 година чиновниците и техните семейства бяха задължени да декларират доходите си. През 2011 година към държавните служители прибавиха ръководството на Центробанк, Пенсионния фонд и фондовете за задължителна медицинска и социална застраховка, държавните корпорации и държавните компании. От началото на 2013 година трябва да се декларират не просто доходите, но и крупните разходи. Членовете на парламента също подават декларации.

Документите станаха продължение на антикорупционните закони – както приети, така и все още намиращи се на разглеждане в парламента.

Така, ако чиновникът или семейството му са придобили нещо (земя, недвижимост, транспортно средство, ценни книжа) за сума, която надвишава тригодишния семеен доход, се регистрира формуляр за подаване на специална справка. Това изискване е заложено във встъпилия в сила от началото на годината закон за съответствието на разходите и доходите на държавните служители. В указа се казва, че уведомлението трябва да се предостави в течение на 15 дена след изискването, като се посочи източникът на финансите за покупката.

Една от главните иновации е правото на президента и ръководител на кремълската администрация да изиска проверка на декларацията на чиновник от всякакъв ранг чак до общинския. Вече самият този факт трябва да всява на потенциалните корупционери страх. Проверката ще се осъществява от Управлението за държавна служба и кадри и от президентския Съвет за борба с корупцията.

Сигнал за президента да провери потенциално корумпиран чиновник ще са и резултатите от обществения контрол. „Ако аз посоча, че съм купил вила от наследството на прабаба ми, а в медиите или в блоговете напишат, че това не е истина и нямам никаква прабаба, това вече е повод за комисията да направи проверка. А ако това равнище не даде резултати, тогава вече президентът ще обърне внимание”, – прогнозира Александър Хинщейн.

Също така указите защитават тези, които съобщават факти за корупция. Функцията на защита на информаторите от „необосновано привличане към отговорност” ще поеме държавата, например да плати от държавната хазна юридическите услуги.

Ръководителят на президентската администрация Сергей Иванов до 1 октомври на текущата година ще обяви на Владимир Путин резултатите от кампания 2012. „Борбата с корупцията не е някаква модна прищявка, не е пиар кампания, не е стремеж да се отвлече общественото внимание от някакви други сериозни проблеми, а такива, разбира се, също имаме. Това е дълговременна, ако щете, война”, – заяви Иванов. Множество държавни служители заради нарушения вече платиха с постовете си, бидейки уволнени с мотива „за загуба на доверието”. Така според резултати от проверка през 2011 година от длъжности са били лишени 322 души.

Заслужава внимание фактът, че Кремъл не планира в обозримо бъдеще да разширява списъка на деклариращия, като се ограничи само със съпругите на чиновниците и непълнолетните му деца. Заедно с това експертите нееднократно са посочвали, че да се заобиколи законът е много лесно, като се припише имуществото на пълнолетните деца или родителите.

Заместник-председателят на комисията по противодействие на корупцията в Държавната Дума Александър Хинщейн признава, че, естествено, нито президентът, нито неговите преки подчинени са в състояние физически да проверят всяка декларация. Но самият факт, че има такава възможност, вече е „сигнал, знак свише”. „Онези от чиновниците, които не смятат за необходимо да реагират на него, просто не трябва да работят в държавната власт”, – убеден е депутатът..

error: Съдържанието ни е авторско!