Според потърсени от РИА „Новости” експерти изразът „вежливи хора” постепенно се превръща в символ на руските Въоръжени сили. Началото на това беше положено в края на февруари — началото на март, когато на фона на събитията в Киев по целия Крим започнаха да се появяват хора в камуфлажни униформи.
Скоро се навършват четири месеца от деня на референдума в Крим, в гарантирането на сигурността на който дейно участие взеха „вежливите хора” — военните без опознавателни знаци. Както писаха местните вестници, те вежливо са блокирали военните и транспортните обекти в навечерието на състоялия се на 16 март референдум, на който над 96% от избирателите се изказаха за влизането на полуострова в състава на Русия.
По време на пряката линия на 17 април Владимир Путин потвърди, че това са били представители на Руската армия. Отговаряйки на въпроси, Путин обясни, че руските военнослужещи са били зад гърба на силите за самоотбрана на Крим, тъй като „е невъзможно по друг начин референдумът да се проведе честно, открито, достойно и да се помогне на хората да изразят свободно своето мнение”.
Оттогава изразът „вежливи хора” влезе в политическата и битовата лексика на цялата страна и според потърсените от РИА „Новости” експерти постепенно се превръща в символ на руските Въоръжени сили.
Изразът „вежливи хора”, които всички видяха в Крим, до голяма степен характеризира новото качество на Въоръжените сили на Русия — принципно нова екипировка, ново оръжие, нови свързочни средства, бързина и решителност в действията, смята главният редактор на списание „Национална отбрана” Игор Коротченко. Според него в много отношения това е резултат от действията на Сергей Шойгу на поста министър на отбраната.
След разпадането на СССР Въоръжените сили на Русия се оказаха в състояние на дълбока криза. През последните години обаче те започнаха да получават много милиарди рубли, като замениха и морално, и физически остарялото въоръжение с най-съвременно. Военният експерт казва: „Шойгу приведе армията и флота в движение — военните хора видяха смисъл от работата си. Това е позитивно. Промени се и отношението на обществеността към армията и затова то прие новото й лице с пълен ентусиазъм. Армията в Русия днес е престижна социална институция, възражда се авторитетът на Въоръжените сили на Русия.”
Коротченко смята, че новото отношение към армията и нейният нов имидж не са наложени отгоре. Това е резултат от разбирането и осъзнаването на гордостта за своята страна, защото никакъв имидж не е способен да замени реалната бойна подготовка.
Новият израз „вежливи хора” характеризира интелектуалната съставна част и военната мощ на Русия. Това че хората носят тениски с надпис „вежливи хора” е патриотизъм, който не е насаден отвън, смята експертът. Според него новият образ на Руската армия е получил широко разпространение и заради високите оценки, прозвучали не само в Русия, но и от западни експерти. Никой не е очаквал, че Руската армия може с такава ефективност и нагледност да демнострира новия си облик. Той е много привлекателен, позитивен и заслужава висока оценка, в това число и от действащия натовски генералитет.
Заместник-председателят по отбранителната политика Франц Клинцевич — ветеран от бойните действия в Афганистан — е съгласен, че през последните години армията се е променила съществено в положителна посока: „Това са реални промени в нашата армия. Промени се всичко — и формата, и съдържанието, окомплектуването, доволствието, подходите, вътрешното настроение.”
Според плановете до 2020 г. общият дял на съвременната техника в армията ще нарасне до 70%; разработват се нови свръхсъвременни образци оръжие — комплексите за ПВО С-500, изтребителят от пето поколение Т-50, нова балистична ракета с течно гориво, която заменя „Сатана”, бойни железопътни ракетни комплекси и т. н. Делът на професионалните войници във Въоръжените сили постоянно расте, въпреки че Министерството на отбраната засега смята, че е невъзможно преминаването към изцяло професионална армия.
След заемането на поста министър на отбраната от Сергей Шойгу значително се увеличиха битовите придобивки за обикновените войници, увеличава се строителството на жилища за офицери и войници на договорна служба. Като цяло животът на „вежливите хора” става все по-хубав и весел.
Според Клинцевич появата на самия термин „вежливи хора” не е следствие от медийна работа, а показател за реалната промяна на вътрешното самочувствие на военнослужещите: „Появи се много висока вътрешна увереност у всички, които служат, за своето бъдеще, появи се гордостта от своята професия и най-главното — офицерите и войниците разбират, че те са нужни на страната, че страната ги обича, цени и се грижи за тях.”
От друга страна председателят на Комисията по военно-граждански отношения при президентския Съвет по правата на човека Сергей Кривенко смята, че образът на „вежливите хора” е създаден от силите със специално предназначение и е неправилно да се пренася върху цялата армия. Според него „вежливи хора” е специален термин за специална ситуация, каквато беше в Крим. А това е съвършено отделна история и не е напълно коректно този образ да се пренася върху Руската армия. Кривенко смята, че специалните подразделения, които са били в Крим, са предимно професионални войници, докато Руската армия се комплектува предимно със срочнослужещи и не е много правилно онова, което демонстрираха специалните подразделения в Крим, да се прехвърля върху цялата Руска армия.
Във връзка с „вежливите хора” се пошегува и министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу. Той коментира твърдения на Киев за причастност на представители на руските сили със специално предназначение в ставащото в Донбас: „Ще кажа само едно — трудно е да търсиш черна котка в тъмна стая, особено ако котката я няма. А още по-глупаво е да правиш това, ако котката е умна, смела и вежлива.”
Министерството на отбраната не остана встрани от общия интерес към новата мода и се опита да впрегне „вежливите хора” в служба на имиджа на Руската армия. Така например началникът на управление „Култура” на военното ведомство Антон Губанков написа думите за химн на „вежливите хора”, който беше изпълнен по време на гастролите на ансамбъл „Александров” в Крим, където беше приет с „ура”. Освен това във връзка с Деня на победата Министерството на отбраната реши да започне продажба на фирмена продукция с логотипа „Вежливи хора”. Специални павилиони, където желаещите могат да се сдобият с тениски и друга продукция, работят в празнични дни в москва, Санкт Петербург, Ростов на Дон, Екатеринбург и други големи градове в Русия.
Във военното ведомство обясниха популярността на появилия се неотдавна в интернет клип за ползите от службата в армията с „носталгия по вежливостта”. Клипът „Това е първият ден в твоя нов живот” беше разположен преди два месеца в You Tube. Оттогава той е събрал близо 2 млн. гледания и над 5500 коментара.
Представител на военното ведомство заяви пред РИА „Новости”: „Приятно сме учудени от такава подкрепа за клипа от младата аудитория. Днес можем да констатираме, че „вежливостта” превзема не само градове, но покорява и сърца. Нашето общество наистина има нужда от нормалните вежливи момчета.”
Той потвърди, че военното министерство е работило над клипа. Авторите му са млади, креативни и патриотично настроени момчета, които са направили всичко сами — от разработката на сценария до създаването на продукта. Той продължава минута. Диктор зад кадър произнася: „Това е първият ден на твоя нов живот. Онова, което е било вчера, няма значение. Онзи, който си бил ти преди, вече не вълнува никого. Сега е важно какъв ще бъдеш ти днес. Тук болката калява, белезите са всекидневие. Ти се опитваш да докажеш нещо, ти се опитваш да видиш във всяка сянка образа на своя враг, защото без враг няма бой, а без боя няма победа. Но всъщност главният враг това си ти. Вчерашният ти. Твоята задача е да проследиш врага, да го догониш, да го изпревариш, да станеш по-добър от него и да се върнеш назад като победител. Защото утре е първият ден от твоя нов живот.”
„Русия днес“
Остави коментар