Целта на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТППИ) е да премахне търговските бариери между Съединените щати и Европейския съюз. Смята се, че най-сериозното постижение в рамките на Партньорството ще бъде уеднаквяването на техническите регулации, стандарти и процедурите за одобрение.
Дебатът относно Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТППИ) обаче раздели европейците. Обществеността постави под съмнение икономическите ползи от Партньорството, разкритикува липсата на информация за прогреса и резултатите от преговорите и изрази опасения, че ще бъдат пожертвани интересите на европейците.
Мнозина се обявиха против Партньорството заради подозрения, че то ще позволи на САЩ да наложи своите по-либерални правила в области като безопасността на храните, добива на шистов газ и правата на бизнеса да изисква обезщетения от правителствата.
Причината за противоречието са разликите в практиките и законодателството на САЩ и ЕС в областта на голям брой деликатни за европейците теми: Ще бъде ли дерегулирано допускането на ГМО на територията на ЕС и ще бъде ли либерализиран пазарът така, че да бъде застрашена безопасността на потребителите? Ще направи ли Европейският съюз компромис със забраната на добива на шистов газ? Ще се промени ли законодателството за защитата на авторските права и ще се създаде ли специален трибунал за съдебни спорове „инвеститор-държава“, който да позволи националните власти да бъдат санкционирани в полза на частни компании?
В новия онлайн дебат на „Капитал“, Ваня Григорова, председател на сдружението „Солидарна България“ и редактор на http://solidbul.eu/ дава отговор на въпроса защо не одобрява Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции между САЩ и ЕС:
Ако ТПТИ се приеме в готвения му вид, това няма да е същия Европейски съюз, към който се присъединихме с огромни надежди през 2007 г. Тогава влязохме в общност на правовия ред и върховенството на закона, където решенията се взимат в легитимните демократични институции, не в корпорациите.“
Остави коментар