Борис Кустодиев извървява дълъг път от ученик в енорийско училище до член на Съюза на руските художници за по-малко от десет години. Кустодиев рисува ярки и необикновени картини, точно подчертавайки нюансите на обикновения живот. Той е роден на 7 март 1878 в Астрахан.
Бащата на Борис Кустодиев умира, когато бъдещият художник не е навършил две години. Посещавайки, когато е на девет години, подвижната изложба на художниците – передвижники, той страстно се увлича от живописта. Това събитие определя бъдещето на Кустодиев – на 18-годишна възраст той постъпва в Петербургската Академия на изкуствата.
«В усадьбе Высоково (Костромская губерния)», 1901 г.
От втори курс Кустодиев учи в студиото на Иля Репин, който е привличал млади таланти.
«На базаре», 1903 г.
Печелейки широка известност като портретист, Кустодиев рисува за един от конкурсите картината „На пазара“. Това произведение художникът рисува от натура в Костромска губерния. Там той среща и своята бъдеща съпруга – Юлия Порошинска.
«Танцовщица в кабаре», 1904 г.
През 1903 Кустодиев завършва курса на обучение със златен медал и е награден с пътуване в чужбина. Той пътува до Германия, Италия и Испания, където се увлича от картините на старите майстори, и остава там да се учи в продължение на половин година.
«Будочник», 1905 г.
Завръщайки се в Русия, Кустодиев се ползва с голяма популярност и търсене. През 1904 г. той създава „Ново общество на художниците“, а след това работи като карикатурист в сатиричното списание «Жупел» и други издания.
«Чтение манифеста», 1909 г.
През 1907 Борис Кустодиев става член на Съюза на руските художници, а две години по-късно, по инициатива на Репин, е избран за член на Академията на изкуствата.
«Деревенский праздник», 1910 г.
През 1909 Кустодиев дори е предложeн да оглави класа по портретен жанр на Московската школа по живопис, но той отказва. Той се страхува, че тази работа ще му отнема много време и не иска да се премести в Москва.
«Усадьба в парке», 1912 г.
В същото време у Кустодиев се появяват първите признаци на туберкулоза на гръбначния стълб. Той се бори с болестта и продължава да бъде активен – рисува, преподава.
«Лес близ деревни Маурино»
През последните 15 години от живота си художникът претърпява няколко операции и е прикован в инвалидна количка. Въпреки силната болка, Кустодиев продължава да рисува в легнало положение. В края на май 1927 г., той умира в Ленинград на възраст 49 години.
Автопортрет , 1912 г.
Картините на Кустодиев, на фона на съвременниците, се отличават с това, че точно предават нюансите на бита в Русия от това време и всички са изпълнени с емоционален маниер, който включва ярка палитра и изтънчен артистизъм.
Остави коментар