Археологическа експедиция на Института по история на материалната култура (ИИМК) на РАН в Санкт Петербург, е открила следи от древни ловци на бели мечки в Арктика. Уникалността на находката е в това, че е единственото доказателство, разкриващо че древните хора са яли месо от тези животни. Поселението им е открито на остров Жохов от групата Новосибирски острови в Северния ледовит океан.
„Особеното при тези ловци, живели преди около 8 хиляди години, е това, че са ловували бели мечки и са консумирали месото им. На други места, където са провеждани аналогични изследвания, досега не е отбелязана толкова масова употреба на месо от бели мечки”, разказа ръководителят на експедицията Владимир Питулко.
Археологът добави, че древните ловци излизали на лов през зимата, когато самките пребивавали в зимен сън в бърлогите си. Тактиката на ловците е доказателство, че те са имали опит в ловуването на кафяви мечки, вероятно заимстван и наследен от предците им, които са обитавали райони в тундрата и тайгата. На новото място ловците са довели до съвършенство уменията си и изобщо не са допускали инциденти с човешки жертви.
Жоховското поселение е един от археологическите паметници, разположени в най-северните ширини. Учените го смятат за място с най-древните следи от пребиваване на човек в Далечния Север. Усвояването на тези територии е започнало преди около 8 хиляди години. Откритите на това място останки са най-древните в ширините на Арктика. През онзи период днешните Новосибирски острови са били част от континенталната суша. На морското крайбрежие се е намирал постоянният лагер на древните ловци, в който са живеели от 25 до 50 човека. Около една трета от тях са били ловци. Питулко допълва, че по време на разкопките на остров Жохов, археолозите са открили и идентифицирали останките на четирима мъже и две жени. Генетичните изследвания показват, че те са принадлежали към западно-евразийската група. Преселили са се в Арктика вероятно от територии на Западен Сибир или Урал. Учените предполагат, че населението, представено от жителите на Жоховската стоянка, са прародители на всички съвременни етноси, живеещи на територията — юкагири, якути, народите от тунгусо-манчжурската група и руснаци.
Източник: Русия Днес.
Остави коментар