Автор: Ласло Тот.
Историческите събития бързо се сменят едно с друго — онова, което довчера приковаваше погледите на целия свят, днес вече на никого не е интересно. На фона на събитията в Близкия изток, формирането на Ислямска държава и масовата миграция в Европа тихо и незабележимо агонизира Украйна. Закостеняха метафорични фронтове, страните играят на криеница, позовавайки се на Минските договорености, като периодично се обстрелват една друга.
За безпристрастните наблюдатели сега вече е абсолютно ясно, че дестабилизирането на Украйна и поддържането там на перманентен конфликт е изгодно именно на САЩ. Формиращите политически мироглед евроатлантически блица определиха на Русия ролята на агресор, с което напълно извратиха всичко, което се случи на майдана. В тази връзка Украйна стана жертва, а поставеното от американците марионетно правителство — представител на „европейските интереси”. Както знаем от Виктория Нюланд, формирането на киевски кабинет, отговарящ на американските интереси, струваше на САЩ 5 милиарда долара. Следвайки същите цели, на майдана подстрекаваше присъстващите и Джон Маккейн, който нарече Виктор Орбан неофашист. Американският сенатор републиканец и неговите единомишленици не се смутиха от факта, че оказват подкрепа на презиращи евреите и всички наоколо украински нацисти, които в резултат на изборите се оказаха дори в парламента на страната. Кого обаче вълнува това сега — нали целта оправдава средствата, а победителите не ги съдят. По същия начин през април 2013 г. Джон Маккейн посети нелегално Сирия, където се срещна с членове на опозиционната на Башар Асад „умерена коалиция”, в това число и с Ибрахим ал Бадри, който сега целият свят познава с името Абу Бакра ал Багдади — халиф на Ислямска държава. Към времето на срещата Ал Багдади в продължение на много години е в списъка на най-издирваните терористи в света.
В Украйна сега президент е същият този Пьотр Порошенко, който според обнародвани от „Уикилийкс” документи още през 2006 г. е бил наричан от американците „позорен олигарх”. Освен това Порошенко, който тогава е бил информатор, е донасял в киевското посолство на САЩ срещу Юлия Тимошенко и Александър Турчинов, за да бъдат те по-скоро осъдени. Най-много от това загуби Юлия Тимошенко, която избра грешния ход от затвора да се яви направо на майдана, където благополучно беше освиркана. От „голямата политика” си отиде и отказалият се от депутатско кресло сегашен кмет на Киев Виктор Кличко.
Като цяло европейците могат да извлекат много поуки от украинската „история на предателствата”. Не толкова отдавна Порошенко уволни губернатора на Днепропетровска област Игор Коломойски, който спонсорираше въоръжените подразделения, воюващи срещу опълченците в Източна Украйна. Това решение срещу своя някогашен съюзник беше взето от Порошенко заради проникването на Коломойски със свои въоръжени хора в киевската щабквартира на държавното предприятие „Укртранснафта”, където от поста директор беше уволнен „човек на Коломойски”. Оказал се в трудно положение, Порошенко скъса отношенията си с него, като по този начин се лиши от един от най-влиятелните си привърженици.
Историята обаче не завърши с това, тъй като след станалото принадлежащата на Коломойски „Приватбанк” — една от най-големите финансови институции на Украйна, оперираща с 26% от влоговете на населението и обслужваща 50% от банковите карти в страната — закри всички сметки на Порошенко.
Дни по-късно от залата за заседания на правителството бяха изведени с белезници ръководителят на ведомството за извънредни ситуации Сергей Бочковски и неговият заместник. Това зрелищно произшествие беше транслирано в пряк ефир по телевизиите. Двамата бяха обвинени в разхищения при осъществяване на държавните закупки. След това в последния ден на май Порошенко назначи за губернатор на Одеска област притежателя на американско, грузинско и холандско гражданство Михаил Саакашвили. Той ръководи Грузия от 2004 до 2013 г., а сега е в международно издирване заради дейността си на поста държавен глава и имуществото му е арестувано. След назначаването си Саакашвили заяви: „Нашата главна задача е да оставим назад конфликтите, които бяха изкуствено наложени на това чудесно общество.” Председателят на Украинската радикална партия Олег Ляшко определи назначаването на получилия украинско гражданство бивш президент на Грузия като „оскърбление на украинския народ”.
Виктор Балога — най-влиятелният политик в Закарпатието и председател на партията „Единен център”, на официалната си страница във Фейсбук написа, че Русия, САЩ и ЕС вече са се определили с разделянето на Украйна на съюзни области, без да съгласуват това с Киев. За промяна в западния подход говори и това, че във все по-голяма степен се признават фактите за нарушаване на споразуменията за прекратяване на огъня не само от страна на опълченците. Прославилите се със своята жестокост украински доброволци се обвиняват в бандитизъм, убийства и грабежи. Главният прокурор на Украйна инициира арест на бившия командир на батальона „Айдар”. Подразделенията на „Айдар” и „Десен сектор” обаче нямат намерение да се отказват от своите командири. Членове на „Десен сектор” влязоха в Мукачево във въоръжено стълкновение с Михаил Ланьо, който въпреки своето криминално минало, е депутат от демократичния киевски парламент. Един от „героите на майдана” — ръководителят на „Десен сектор” Дмитрий Ярош, също е парламентарен представител, който от април заема и поста съветник на министъра на отбраната. Според експерти не е възможно да се оцени количеството оръжие, намиращо се в ръцете на на отделни лица и формирования зад пределите на фронтовата линия. Повечето украинци не искат да умират за Новорусия и затова украинският парламент санкционира привличане на чуждестранни наемници. Все по-очевидно е, че ослабеният Порошенко не е заинтересуван от преговори с опълченците, които Западът нарича терористи, докато украинската държава само частично изплаща пенсиите и другите социални плащания на жителите на Източна Украйна.
Украйна безнадеждно приближава към своя крах. Въпреки подписаните споразумения за асоцииране и свободна търговия с ЕС, вече стана очевидно, че те няма да решат нищо. Виктор Янукович, който не подписа договора за асоцииране, тъй като трябваше да получи от Русия 15 млрд. долара, беше изгонен. Сега няма нито едното, нито другото. Освен това по този начин Украйна се лиши не само от руската финансова подкрепа, но и от жизненоважния руски пазар. Москва може и да почака — икономическите трудности и безнадеждното противопоставяне с проруските опълченци в Източна Украйна рано или късно ще доведат до пълна разруха. Прозападните украински олигарси видимо чак тогава ще осъзнаят, че техните покровители нямат намерение да понасят загуби заради тях. В този момент в Украйна отново настъпва времето на силите, които гледат към Москва.
Положението на оказалите се на власт в резултат на пуча „европейски демократи” става още по-нестабилно и поради бързото влошаване на отношенията между Киев и Варшава заради подписаните от Порошенко закони , които юридически реабилитират действията на Украинската въстаническа армия, изтребила цели полски селища в Източна Галиция през 1943 – 1944 г. Нима това сега говорят онези полски политици, които се обявиха срещу легитимно избрания бивш президент Виктор Янукович?
През март 2014 г. полската интелигенция осъди „руската агресия”. В тяхното писмо се казваше: „Това става за първи път в историята — граждани на една страна държат в ръцете си европейско знаме и в същото време ги разстрелват.” Но те не се замислиха какво беше написано от другата страна на това знаме: „На святата украинска земя няма място за руснаци, поляци и евреи.” Вероятно те са се объркали, тъй като тези знамена са били ушити във Вашингтон и Брюксел. Има хора, които не извличат уроци от историята, но Анджей Дуда не е от тях. Сегашният полски президент, чевствайки недоволството на полското общество, вижда главният враг не само в руснаците, но и в киевския украински шовинизъм.
Всъщност с въвеждането на санкциите по отношение на Русия ЕС наказа сам себе си, докато търговията между САЩи Русия се е увеличила с 10%. Неслучайно бившият канцлер на Германия Хелмут Кол смята, че да се изолира Русия заради Украйна би било голяма грешка. Според изданието „Шпигел”, когато става дума за американската икономика, „тази западна свръхдържава спира новата студена война, която води с Русия”. Така например американската самолетостроителна компания „Боинг” придоби от руска фирма за производството на титана „Ависма” 40% от необходимите материали за ходовите механизми и хидравличните устройства. Освен това 1200 инженери в Москва обслужват изследователския център, а през януари американската „Орбитал Сайънс” сключи с руската „Енергомаш” договор на сума от 1милиард долара за закупуване на 60 механизми за ракетоносителите на САЩ „Антарес”.
Скромните способности на президента Порошенко се изразяват с това, че той не се интересува от променената в хода на игрите на великите държави междунадорна обстановка. Той все още се придържа към мнението, че в Украйна е друго нещо, че това е въпрос на черно и бяло, че Владимир Путин е агресор, а защитаващата себе си Украйна защитава ценностите и принципите, върху които се основава ЕС. При това страната не е в състояние да се откаже от полуостров Крим, докато на Запад смятат, че този въпрос вече е затворен. В Украйна господстват олигарси със съмнителна репутация, които преди 25 години основаха действащата и до днес система. Украинското общество е озлобено, с обезценяването на гривната все повече обществени групи ще обедняват. Според анкети сега само 13% без уговорка одобряват мерките на Порошенко, а на премиера Яценюк не вярват 57% от респондентите.
Оценявайки международните събития, се създава впечатлението, че Вашингтон принася Украйна в жертва заради велика глобална цел. Военна развръзка на създадената ситуация няма и не може да има — НАТО напразно увеличава броят на воинските части, разположени в Източна Европа, защото като отговор на тази стъпка, руснаците вече в продължение на година разширяват ядрения си потенциал с 40 нови меж-дуконтинентални балистични ракети. Значителен международен успех на Русия през тази година може да се сметне и фактът, че по време на гласуването по въпроса за Кримския полуостров на заседание на Общото събрание на ООН 58 от 193 държави се въздържаха. Сред тях беше и новата световна сила Китай.
Източник: Русия днес.
Остави коментар