Фестивалите на патриотичната и антифашистка песен „Сребърни чучулиги” и на фронтовата песен „Альоша” събраха 1300 изпълнители от цялата страна. По традиция двата фестивала се провеждат съвместно. Музикалното събитие се състоя в централата на БСП на „Позитано” 20 на 18 и 19 октомври в София. Тази година фестивалите са посветени на 70-годишнината от деветосептемврийската победа в България, 70-та годишнина от Победата над фашизма в Европа и 80 години от рождението на Юрий Гагарин. През 2014 г. „Сребърни чучулиги” чества 15-ия си юбилей, а „Альоша” — 12-и.
Организаторите на музикалните прояви са Централният, градски и областен съвет на Българския антифашистки съюз, Фондация „Устойчиво развитие за България”, Федерация за приятелство с народите на Русия и ОНД, Национално движение „Русофили”, Сдружение на приятелите на Русия „Александър Невски”, Федерация „Съюз на съотечествениците”, Руски културно-информационен център и „Дом на Москва” в София.
Специални гости на събитието бяха Гуо Йеджоу — посланик на Китайската Народна Република в България, Темиртай Избастин, посланик на Република Казахстан в България, Чън Би-Хо — посланик на Република Корея в България, Янаки Стоилов — депутат от Българската социалистическа партия, Калоян Паргов — председател на Градския съвет на БСП и много други.
От посолството на Русия в България присъстваха: Кирил Рънза — съветник по културните въпроси, Роберт Шестаков — първи секретар и представител на Министерството на образованието и науката на Руската Федерация, Олег Ковальов — старши съветник по икономическите въпроси. Посланикът на Русия в България — Н.пр. Юрий Исаков бе един от специалните гости на събитието, но заради натоварения си график не успя да присъства. Представителите на руското посолство поднесоха неговите поздравления към организаторите, журито и участниците във фестивалите. Председателят на БСПМихаил Миков също изпрати поздравително писмо.
Пред столичната публика в централата на БСП на улица „Позитано” 20 се представиха музикални състави от цяла България. Специално за двата фестивала в столицата пристигнаха изпълнители от Варна, Хисаря, Плевен, Карлово, Велинград, Перник и много други. Най-възрастният участник в музикалната проява бе на 84 години, а най-малкият — на6.
На организаторите на фестивалите „Сребърни чучулиги” и „Альоша”, сред които проф. Теодора Сачанска, Чавдар Стоименов, Борис Цветков, Любомир Коларов, Борис Громов, Николай Малинов и Боряна Илиева, бяха връчени почетни грамоти.
Любомир Коларов, председател на Софийското сдружение на приятелите на Русия „Александър Невски”, призова от сцената всички свои сънародници, приятели на Русия и народите от ОНД да помогнат за спасяването на Паметника на Съветската армия в центъра на София. Той се нуждае спешно от основен ремонт. Коларов напомни, че точно на 9 май2015 г. човечеството тържествено ще отбележи 70-годишнината от Великата победа. По този повод той призова да посрещнем с достойнство тази забележителна дата и да съберем пари за ремонтирането на най-големия паметник на съветските воини на Балканите — символ на общата ни борба срещу фашизма.
В продължение на два дни музиканти от цялата страна пяха руски и български песни за зрителите в залата на „Позитано” 20.
Музикалният празник започна с песента „Моя страна, моя българия” на Емил Димитров, изпълнена от голямата българска актриса и певица Грета Ганчева. След нея на сцената излезе сливенската вокална група „Русская песня” с художествен ръководител Нина Михайлова. Зрителите успяха да се насладят на прекрасните гласове и на формациите „Червена роза”, „Славейни гласове”, „Ран Босилек”, трио „Сюрприз”, ансамбъл „Магия”, вокална група „Караоке” и много други.
Представителите на руското посолство начело с Кирил Рънза изпяха две песни на руски език пред столичната публика. Зрителите останаха очаровани от представянето на хора от деца към руското посолство с музикален ръководител Екатерина Белова.
В рамките на фестивалите се откроиха и много индивидуални изпълнители като Наташа Горношенко, Сонай Юсеин, Ани Ушева и много други. Всеки участник получи специална грамота и подарък. Името на победителя ще стане ясно през декември. В състава на журито тази година са: проф. Михаил Букурещлиев, проф. Стоян Ангелов, Кирил Икономов, Лозан Такев, Румяна Владимирова, Надя Стоичкова и Калина Диханова.
Първият фестивал „Сребърни чучулиги” се проведе на 13 декември 1998 г. В него участваха повече от 200 изпълнители, сред които деца, юноши, младежи и хора на средна възраст. Изпълненията оценяваха: проф. Букурещлиев, проф. Лили Бръчкова, проф. Стоян Ангелов, Маргрет Николова и Чавдар Маждраков.
Понастоящем „Сребърни чучулиги” и „Альоша” се провеждат едновременно. Изпълнителите имат право да участват с по две песни в двата фестивала.
Остави коментар