На 9 май 2014 г. в актовата зала на Професионална гимназия по електроника „Александър Степанович Попов“, се проведе тържество „9 МАЙ – ДЕН НА ПОБЕДАТА, ДЕН НА ЕВРОПА “. . Тържеството се проведе и във връзка с Националния ученически конкурс „Не се гаси туй, що не гасне“, в който нашата гимназия се включва за шеста поредна година. . Актовата зала беше украсена подобаващо, като за случая: в ляво от входната врата /откъм публиката/ имаше кът със символите на Русия, войната и Победата – маса, покрита с руска покривка, върху която бяха поставени самовар, войнишка каска, грамофонни плочи с песни от Великата Отечествена война и ваза с пролетни цветя, а на стената над масата беше залепен цветен плакат с развяващото се знаме над Райхстага.
Гост на тържеството беше г-н Иван Коев – заместник председател на съюза на ветераните от войните на България и председател на областния съвет на ветераните от войните.
Водещите: Людмила Събчева от 9б клас и Диян Димитров от 11б клас откриха тържеството и представиха госта, на когото бяха поднесени пролетни цветя.
Те въведоха публиката в атмосферата на войната, за която още от първите дни се пишат стихове, а най-хубавите от тях се превръщат в песни.
Представен беше първият участник – Йордан Каменов от 10в и стихотворението „Двадцать вторового июня“, а техническото лице – Ангел Стоянов от 11б клас пусна песента с клипа на бялата дъска. След първия куплет и припева звукът беше намален, а рецитаторът издекламира текста. По същия начин бяха представени песните: „Соловьи“, „Только на фронте“, „На безымянной высоте“, „День Победы“ и „Хотят ли русские войны“ от Христиан Маринов от 11а клас, Димитър Златев от 10а клас, Венцислав Георгиев от 11а клас и Георги Николаев от 12а клас. Учениците заедно представиха откъс от вълнуващия „Реквием“ на Роберт Рождественски.
След краткия рецитал дойде ред на Владислав Спасов от 11а клас да представи презентацията за Великата Отечествена война на Съветския съюз и за създаването на Европейския съюз. Докато той даваше информация за дати, събития и факти, на бялата дъска се сменяха един след друг слайдове, които онагледяваха казаното: самолетни бомбардировки над Съветската страна, противотанкови ровове край Москва, разрушенията в Ленинград и дневника на Таня Савичева … сталинградските защитници и мемориалният комплекс на Мамаев курган, танковите сражения край Курск …битката за Берлин, както и основните моменти от създаването на Европейския съюз.
Публиката не беше равнодушна и аплодираше участниците. В края на тържеството думата беше дадена на госта на тържеството – г-н Коев, който поздрави участниците за интересното представяне на събитията и сподели впечатленията си за героите от войната, за уважението и почитта към намаляващия брой ветерани и за нуждата от млади ентусиасти, които да поемат почистването и поддържането на паметниците в страната.
След закриването на тържеството гостът и участниците бяха поканени в кабинета по руски език на чаша руски чай и сладки.
В. Стоянова
Остави коментар