В сряда на Страстната седмица се припомнят три събития: предателството на Господ Исус Христос от Юда, разкаялата се блудница и Неговото миропомазване.
Главата от Евангелието на Матей, разказваща за събитията от Велика сряда, започва с думите на Исус, които Той казва на Своите ученици – апостолите. „Вие знаете“, предупреждава Исус апостолите, „че след два дни ще бъде Великден и Човешкият син ще бъде предаден на разпъване.“
По предание, на този ден Исус си почивал в дома на Симон прокажения във Витания. При него дошла презираната от всички жена-блудница, за да излее своята душа и да се разкае за греховете си.
Тя измила краката на Исус със сълзите си, избърсала ги с косите си и намазала главата му с благоуханно миро. Самата тя не е знаела, че подготвя Исус за погребение.
Петер Паул Рубенс. „Пир в къщата на Симон Фарисея“, 1618
Учениците, виждайки, че грешницата е изляла скъпоценното миро върху главата на Исус, се възмутили. „Защо такова разточителство? Но като чува това, Исус казва: „Защо безпокоите жената? Изливайки това миро върху тялото Ми, тя Ме приготви за погребение; Истина ви казвам, където и да се проповядва това Евангелие по целия свят, това, което тя е направила, също ще се разказва в нейна памет.“
В същото време, когато Исус произнася предупредителни думи към учениците Си, че ще бъде разпнат, йерархията на църквата и старейшините на народа се събират в двора на първосвещеника Каиафа за съвет. Те мислят как могат да унищожат Христос. Те решават да убият Исус с хитрост. Основното е, че това не трябва да се случва на празника на еврейската Пасха, когато ще има много хора – първосвещениците и старейшините не искат да предизвикат смут. Но за да се осъществи подлият план, някой трябва да предаде Спасителя.
Джеймс Жак Тисо. „Юда Искариотски“, 1836.
И. Е. Репин „Юда“, 1885
Такъв човек се намерил между учениците на Исус и това бил Юда по прозвище Искариот (от град Кариот). Юда се решил на големия грях и предал своя Учител за 30 сребърника.
Джото ди Бондоне „Юда получава заплащане за предателството“
Църквата сравнява двете целувки: светлата целувка на грешницата Мария
и целувката на Юда предателя. „Целувката на Юда“ е станала сред народа олицетворение на лъжата и лицемерието.
Джото. „Целувката на Юда“
Н. Н. Ге „Съвест. Юда“ 1891г.
Паоло Веронезе „Прощаване на Мария Магдалена“ 1547
На Велика сряда по време на Божествената литургия за последен път се чете известната молитва на св. Ефрем Сирин с три големи поклона. От този ден до празника на Света Троица поклоните в храма се отменят – и това има дълбок смисъл. Поклонът до земята показва, че ние, хората, сме паднали на земята чрез грях. А премахването на поклоните по време на богослужение подчертава, че Господ е изкупил нашите грехове и ни напомня, че Възкресението Христово е прототип на бъдещия век. Изключение прави само поклонът пред Плащеницата – платното, на което е изобразено Тялото Христово, снето от Кръста.
На Велика сряда вярващите ядат само един път – на вечеря, студена храна без масло .
Guido Reni Mary Magdalene 1600
http://www.babyblog.ru/community/post/pravoslav/1703883
Остави коментар