Руски учени са установили, че хъркането предизвиква силен стрес при човека, който може да доведе до патологични промени в организма. Хъркането води до липса на кислород, което предизвиква разрушаването на липидите, които влизат в състава на всички живи клетки. В крайна сметка, това е заплаха от смърт на самите клетки. Пациенти с хъркане трябва да приемат антиоксиданти, смятат лекарите.
Хъркането е признак на нарушения на дишането, поради стесняване на дихателните пътища. Последствието е липса на кислород, което на сутринта се превръща в хипертония, главоболие и влошаване на работата на мозъка. Не по-малко опасна е друга последица от хъркането, доказват от учените от Сибирското отделение на Руската академия на медицинските науки (РАМН). Експертите са установили, че унищожаването на липидите при хъркащите пациенти става толкова интензивно, че те трябва да приемат антиоксиданти.
Руските специалисти са провели експеримент с участието на 50 мъже-доброволци на възраст 46-55 години. От тях 37 души са страдали от нарушения на дишането по време на сън. Учените са определили съдържанието на липиди в кръвта на участниците в експеримента.
Липидите – вещества подобни на мазнини – са неделима част от клетката, енергиен резерв на организма. Липидите участват в предаването на нервните импулси, в съкращаването на мускулите и в имунните процеси.
По време на експеримента е установено, че тялото на хъркащите пациенти по време на сън изпитва стрес, което води до увреждане на клетките, и следователно до патологични промени в организма. „Резултатите от изследването показват, че при 100% от мъжете с нарушения на дишането по време на сън се наблюдават сърдечно-съдови заболявания и промени на съдовете”,- съобщи проф. Ирина Мадаева. За да се избегнат печални последствия, хъркането трябва да се лекува, включително с приемане на антиоксиданти.
Сега учените се опитват да разберат дали женският организъм изпитва такъв стрес.
Остави коментар