Путин пусна частни фирми до нефта на Балтийско море

Руският президент Владимир Путин подписа закон, който позволява на частни нефтодобивни компании да разработват открити от тях петролни находища в Балтийско море. Това стана ясно от съобщение, публикувано на сайта на Кремъл.

Законът дава гаранции на компаниите, че ще получат лиценз за добив на полезни изкопаеми. За това обаче компанията трябва да е получила право на геологически проучвания за подземни богатства до 2008 г.

Руското законодателство ограничава броя на фирмите, които имат право до находища в шелфа. По-рано до разработване на подземни богатства в Балтийско море бяха допускани само компании, които са под контрола на държавата и имат опит с работа в шелфа не по-малък от 5 години. На тези критерии отговаряха само „Роснефт“ и „Газпром“.

В края на април „Роснефт“ обвини Министерството на околната среда на Русия в лобизъм в полза на частни компании. Според източници от компанията, идеята да бъдат пуснати частници в шелфа е „родена в „ЛУКойл“ (най-голямата нефтена компания без държавен контрол в Руската федерация).

През 2012 г. частни фирми се обърнаха с молба към президента Путин да им разреши достъп до шелфа- Те изпратиха писмо, подписано от президента на „ЛУКойл“ Вагит Алекперов, генералния директор на „Сургутнефтгаз“ Владимир Богданов и още няколко шефове на големи нефтогазови корпорации. В писмото си те отбелязаха, че без участието на частни компании развитието на геолого-проучвателните дейности ще се забави.

Цената на петрола на световните пазари спадна рязко от миналата година, което засегна руския бюджет, чийто приходи са на 70% обвързани с продажбата на черното злато. В момента цената на бенчмарковия сорт Брент е около 67 долара за барел.

 

error: Съдържанието ни е авторско!