Празнуване на светите апостоли Кирил и Методий в Плоещ-1877г.

Плоещ 11 (24) май…Известно е какво важно значение имат за развитието на българите Светите Апостоли Кирил и Методий…Тази година (1877) денят беше отпразнуван особено тържествено, тъй като ликовете им са изобразени на  знамето на трета дружина на Българското опълчение.

Още сутринта, въпреки облачното време, българите със семействата си тръгнаха към лагера с файтони или пеша, за да участват в Националния празник. В 12 часа беше отслужен молебен на полето, под развятото знаме, на което са изобразени солунските славянски братя.…

Връчване на Самарското знаме на българското опълчение – худ. Н.Дмитриев-Оренбургский

Българите отпразнуваха по най-тържествен начин 11 (24) май, обкръжени от Българската войска. Отдавна българите не са преживявали такива тържествени минути… Но ето, руският народ пожела, Императорът заповяда, неговият брат тръгна с армията си, а българите славят бога в деня на Св. Кирил и Методий на военното поле.

По божия воля, по заповед на Всеруския Император и със силата на руския народ е дадено на българите това голямо тържество, в което участват българи от Русия, Румъния и Турция. В момента на молебена пристигнаха до 340 българи, за да постъпят в опълчението, очакват се още 400 души от Галац.

След свършване на молебена, българските дружини минаха в тържествен марш пред своя любим началник генерал Столетов и офицерите от щаба…

На присъстващите българи направи радостно впечатление това, че по време на молебена лек ветрец развяваше знамето, на което всички видяхме образа на Св. Кирил и Методий. Към тях всеки обръща молитвите си, за да даруват победа на Руската армия и на Българското опълчение и за освобождението на България.

 

Източник:

П. Оджаков, Одесский вестник, бр.111, 26 V. (7 VI).,

РЕПОРТАЖИ ЗА ОСВОБОДИТЕЛНАТА ВОЙНА 1877-1878

error: Съдържанието ни е авторско!