„Правда“: Китай и Русия се обединяват срещу НАТО

Русия и Китай започнаха подготовката за съвместните военно-морски учения „Морско сътрудничество-2016“, които ще се проведат в акваторията на Южнокитайско море от 11 до 19 септември, съобщи „Правда“ в сряда (7 септември).

Въпреки че ученията се провеждат за пети път, военноморските флоти на КНР и РФ за първи път ще оперират съвместно в тази най-конфликтна зона в Азиатско-Тихоокеанския район, в която се сблъскват интересите на Виетнам, Бруней, Малайзия и Филипините, отбелязва изданието.

Бъдещите маневри бяха предмет на обсъждане и по време на форума на Г-20 в Ханджоу. В понеделник руският президент Владимир Путин заяви, че руско-китайските военноморски учения „не засягат ничии интереси и са от полза както за сигурността на Русия, така и на Китай“.

Според съобщенията на пресслужбата на Тихоокеанския флот в момента руският отряд, в чийто състав влизат големите кораби за борба с подводници „Адмирал Трибуц“, „Адмирал Виноградов“, големият десантен кораб „Пересвет“, морският буксир „Алатау“ и танкерът „Печенга“ извършват преход в Южнокитайско море.

Там, в акваторията на военноморската база „Чжанцзян“ (КНР), се планира провеждането на ученията „Морско сътрудничество-2016“. САЩ вече обвиниха Русия и Китай „в опит да задълбочат и бездруго сложната ситуация в Южнокитайско море“. В същото време Пентагонът не крие, че кораби на САЩ ще патрулират постоянно във водите на Южнокитайско море (ЮКМ).

Военноморските сили (ВМС) на САЩ разполагат седем кораба в региона – самолетоносача „Роналд Рейгън“, два крайцера и четири есминеца. Американската атомна подводница USS Mississippi, оборудвана с крилати ракети, също патрулира в региона.

„Правда“ припомня, че на 12 юли Постоянният арбитражен съд на ООН, базиран в Хага, реши, че Китай няма „историческо право“ върху спорните територии в Южнокитайско море (става дума за архипелага Спратли и плитчините Скарбъроу). Именно след това решение американските кораби се появиха в близост до спорните острови в ЮКМ.

Китай от своя страна продължава да застроява спорните територии, включително и да изгражда военна инфраструктура. Според експерти целта му е да установи контрол, в това число военен, върху стратегически важни райони близо до Малакския пролив, през който минават около 60% от китайските търговски товари и до 80% от китайския внос на въглеводороди. Отделно акваторията около архипелага Спратли е богата на рибни ресурси и, според някои оценки, на запаси от нефт и газ.

По мнението на експертите Русия в тази ситуация изхожда не толкова от геополитически, колкото от военни съображения: съвместно противодействие на хегемонията на САЩ и възможно използване на военната инфраструктура на КНР за базиране и обслужване на руския флот (в това число и подводен) в региона.

„Това, което обединява Русия и Китай, е стремежът да бъдат отслабени позициите на САЩ – техният основен конкурент. Пекин и Москва обединиха усилията си и в Съвета за сигурност на ООН, където редовно блокират инициативите на Вашингтон“, отбелязват експерти пред Atlantic, цитирани от „Правда“. „Освен това Русия и Китай се стремят да неутрализират господството на САЩ и чрез сформирането на нови многонационални институции, включително Евразийският икономически съюз, председателстван от Москва“, посочват експертите.

Евентуален военен конфликт между Пекин и Вашингтон може да избухне случайно, твърдят  авторите на новото изследване на авторитетната американска организация RAND Corp., припомня изданието.

Като потенциално място на сблъсъка експертите посочват ЮКМ, през което минават най-важните търговски маршрути и ежегодно се превозват товари за над 5 трлн. долара.

Като евентуална причина за война те посочват териториалните спорове, които буквално кипят в ЮКМ между Китай от една страна и останалите държави в региона: Филипините, Виетнам, Тайван, Бруней и Индонезия.

Авторите на изследването предупреждават, че конфликтът може да пламне мигновено, като кибритена клечка. Още повече, че и Пентагонът, и Народноосвободителната армия на Китай са струпали в конфликтното място най-модерните си оръжия. Авторите отбелязват, че предвид мощта на оръжията, изкушението да удариш първи е твърде силно, пише „Правда“.

Източник: Руски дневник

error: Съдържанието ни е авторско!