Уличното изкуство или на английски стрийт арт набира скорост и популярност по цял свят. То украсява градовете, задава въпроси, предлага отговори и насочва вниманието на минувачите към важните неща, пише „Мениджър Нюз“. Вече свикнахме с имената и творбите на легендарни улични художници като Банкси, Herakut, ROA и други признати майстори на лаконичното и неочакваното. В Източна Европа обаче също творят знайни и незнайни техни колеги. Сайтът AdMe.ru събра снимков материал на част от работите на най-интересните руски улични творци. Так Надо „Така трябва” е съюз на художници от Новосибирск. Най-известните им работи са гигантските консеври кондензирано мляко и супа „Кембъл” в Екатерининбург, показани в рамките на фестивала „Стенография”.
Този художник се окичи със слава, след като работите му получиха бясна популярност в интернет. Търсят го за интервюта от световни медии като в. „Гардиан”, „Дейли мейл” и „Телеграф”. Британската преса веднага нарече Р183 „Руският Банкси”, но самият творец сподели, че този прякор го дразни. Тимофей Радя Уличният художник от Екаретининбург Радя е известен със социалните си работи и неочаквани решения. Той стана известен с инсталацията „Нападай – защитавай се”, поместена на горните етажи на градски жилищни блокове. Портретите му на войници, направени с огън, бяха признати от специалисти по цял свят. Защитавай се. Нападай. Виждаш се. Нека всички чуят моето мълчание. Никита Nomerz
Московският уличен художник Женя работи не само върху стените на сградите, но и в индустриалните зони, по цистерни и други непопулярни сред колегите му места.
Това не е един художник, а цяла арт група. Може би единствените в Русия, които правят и реклама и участват в популярни събития, свързани със съвременното изкуство.
Както и Тимофей Радя, той е от Екатерининбург. Автор е на скандалния проект „патриархът-касичка”, който неколкократно изчезваше и се появяваше. Реванш Младият Максим Реванш също е от Екатерининбург. През 2012 г. нарисува с интересни цветни петна портрети на животни в редица руски градове. Мах 13 13-тия Макс живее в Иваново. Рисува не само на стени (а и не само рисува). Понякога пуска тениски със свои графики, прави и любопитни улични скулптури. Отличителната му черта са изкривените, изразителни лица. PROSTO Екатерининбургската арт група PROSTO предпочита инсталациите в градска среда.
Тази двойка действа независимо един от друг, но оставя на стените аналогични философски надписи. Все повече хора си мислят, че мислят. Депресията се разпространява по въздушно-капков път, но се лекува не чрез консуматорство, а чрез много по-ефективния полов път. Ето – намери смисъла на живота; и какво? Вуду куклата ми за теб вече силно се износи. Страхотна мисъл, но няма как да се изрази И други… |
Остави коментар