Мнозинството французи искат Русия да получи „Мистрал“

Франсоа Оланд не може да игнорира факта, че мнозинството от французите поддържат доставката на двата вертолетоносача „Мистрал” на Русия, която беше отложена „до нови разпореждания” на президента. Това е само една от многото изненади в резултат на анкетата, извършена от Френския институт за обществено мнение по поръчка на вестник „Трибюн” от 9 до 12 януари, в която участваха 1001 души. Така, макар и Франция да се ползва с репутацията на благонравна страна, в крайна сметка гражданите демонстрираха привързаността си към реалната политика.

Съществено мнозинство от французите подкрепят предаването на Москва на двата десантни кораба от типа „Мистрал”. Руският флот ги поръча на компанията DCNS, а договорът на сума 1,2 млрд. евро беше подписан през юни 2011 г. по време на бившия президент Никола Саркози. Това мнозинство се наблюдава както при привържениците на левите (68%), така и при феновете на десните (71%).

През миналата седмица Русия официално изпрати на Франция писмено запитване с молба да обоснове отказа си за предаването на бойните кораби. Като се позова на анонимен източник във Федералната служба за военнотехническо сътрудничество, информационната агенция РИА „Новости” писа, че руското ведомство е изпратило до френските власти официално питане с цел да получи официален отговор по този въпрос. Събеседникът на агенцията отбелязва, че Русия трябва да има писмено обяснение на ситуацията, за да приеме по-нататъшните си действия — да се обръща ли към съда, или да даде още време на френската страна.

Неефективно средство за урегулиране на конфликта между Киев и Москва

Нещо повече — французите са убедени в необходимостта двата „Мистрал” да се предадат на Русия, тъй като според повечето от тях (75%) отказът на Франция от доставката за руския флот не е ефективно средство за урегулиране на конфликта между Украйна и Русия. Старши научният сътрудник от френския социологически институт Дамиен Филипо отбелязва, че във френското обществено мнение съществува съвсем определена позиция по този въпрос, особено в групата на хората над 35 години. Според него резултатите от анкетата, сочат, че 66% от респондентите смятат, че в конфликта между Русия и Украйна не се забелязват никакви видими промени през последните няколко седмици.

Допитването беше осъществено преди неотдавна възобновените боеве в донецкото летище миналия четвъртък. На неотдавнашната среща на министрите на външните работи на страните от Европейския съюз беше решено, че Европа ще запази твърдата си позиция към Русия, в това число и по въпроса за санкциите.

Учедващо е, че онези от французите, които са гласували за Мари льо Пен на президентските избори през 2012 г., са по-убедени от останалите (39%) в ефективността на отказа от предаване на корабите като средство за урегулиране на конфликта между Украйна и Русия. Това изобщо не се отнася към избирателите на Никола Саркози (85%) и на Франсоа Оланд (76%), които смятат, че замразяването на доставките на „Мистрал” изобщо няма да помогне да се урегулира кризата.

Защо французите са за предаването на „Мистрал”?

77% от респондентите смятат, че отказът от предаването на вертолетоносачите ще повлече след себе си отрицателни последици за френските корабостроителни заводи и за заетостта. Нещо повече — хората имат истинска увереност в тези последици, отбелязва Дамиен Филипо. Подобно единодушие е характерно както за младите, така и за по-възрастните слоеве от населението, както за мъжете, така и за жените. Специалистът допълва: „Хората прекрасно осъзнават възможните последици и преди всичко удара по заетостта.” Тази осъзнатост засяга не само преките последици за заводите и за заетостта. 72% от французите са убедени, че отмяната на доставките ще навреди на цялата френска отбранителна промишленост и ще постави под съмнение други търговски договори. В Индия „Дасо Авиейшън” вече трета година води преговори за продажба на „Рафал”, но руснаците и британците се опитват по всякакъв начин да ги провалят, като се позовават в частност на френската позиция за „Мистрал”. На неотдавнашна среща със сенатори един от най-високопоставените ръководители на Министерството на отбраната генерал Лоран Коле-Бийон заяви: „Всички руски партньори на индийците ни наричат ненадеждни. Англичаните — също.”

Точно към това мнение се придържат 69% от анкетираните. Отказът да бъдат предадени „Мистрал” ще бъде от полза за други държави, които се конкурират с Франция в областта на отбранителната промишленост (САЩ, Великобритания, Русия…). А 56% от респондентите са уверени, че това решение ще се отрази отрицателно на Франция на международната арена.

За Франция Русия е важен икономически партньор

Подавляващо мнозинство от французите (81%) смятат Русия за велика страна, с която е необходимо Франция да поддържа добри отношения. Те са убедени и в голямата значимост на икономическите връзки с Москва за френската икономика (80%). Дамиен Филипо отбелязва, че това е крайно еднородна позиция, тъй като французите се опасяват от икономическите последици за френско-руските отношения, които засега са много добри.

През 2013 г. Франция беше за Русия трети по величина европейски доставчик (след Германия и Италия) с 4,1% от пазара, а Русия беше за Франция трети пазар след Европейския съюз и Швейцария. През 2013 г. обемите на стокообмена между двете страни излязоха на равнище 18,2 млрд. евро. Салдото на външнотърговския баланс с Русия по силата на неговата структура за Франция е отрицателен във връзка с големия дял на енергоносителите. През 2009 г. то се съкрати, а през 2014-​а остана на предишното равнище от 2,9 млрд. евро. Обемите на френския експорт на свой ред нараснаха повече от четири пъти (7,7 млрд. в края на 2013-​а срещу 1,8 млрд. през 2000 г.).

63% от французите предполагат, че тяхното правителство е изиграло достатъчна роля в преговорите за урегулиране на конфликта между Украйна и Русия. В същото време едва 49% от тях смятат действията на Париж в процеса на разрешаване на кризата за ефективни. Френските граждани имат съмнения за резултатността на действията на френското правителство в този конфликт, твърди Дамиен Филипо. Освен това повечето от гражданите (76%) смятат икономическите санкции срещу Русия за американска инициатива, подкрепена от европейските страни и в частност от Франция.

А кой продава вертолети на Русия?

Голяма част от французите (52%) предполагат, че въведените икономически санкции срещу Русия са неефективни за урегулирането на конфликта между Русия и Украйна. Дамиен Филипо смята, че се съмнява в ефективността на западните санкции, тъй като е ясно, че са налице двойни стандарти. Така например англо-италианската компания AgustaWestland (дъщерно предприятие на Finmeccanica) съвсем спокойно е продала на „Роснефт” 160 вертолета АW189, въпреки въведените срещу Москва западни санкции. Новината за това прозвуча на 21 декември. Посочените вертолети са снабдени с двигатели General Electric и авионика на Honeywell. /в. Русия днес

error: Съдържанието ни е авторско!