Правителството на Русия ще създаде мрежа от центрове „Институт Пушкин” по света. Отначало в петдесет страни. В бъдеще приоритетният списък ще бъде разширен.
В най-скоро време ще бъде създаден Съвет по руски език, който ще се заеме с популяризирането на руския език и култура в страните от ОНД, болшинството страни в ЕС, САЩ, Китай, Япония и страните от Близкия изток. Общо в приоритетния списък са около 50 държави. Основна задача на структурата ще бъде създаването на мрежа от центрове, която ще се нарича „Институт Пушкин“. Там всички желаещи ще могат да изучават руски език и да се запознаят с руската култура и традиции.
Обучението по руски език ще се провежда на базата на вече съществуващите културни центрове, а също така ще се откриват нови. В Париж вече търсят подходящо място за такъв център.
До неотдавна няколко структури – Държавната дума, Россътрудничество и фонд „Русский мир“ – осъществяваха едновременно и някои други различни инициативи в подкрепа на руския език зад граница. Сега вече има решение на правителството тази дейност да бъде систематизирана.
Център за развитие на езиковото направление ще бъде Държавният институт по руски език „А.С. Пушкин“, който ще подготвя научно-методичните материали. Зам.-деканът на факултета по обучение и стажуване на чуждестранни студенти Бараудин Караджев обясни, че през последните години интересът към руския език е нараснал и за обучение по него пристигат студенти от цял свят.
Ръководителят на Центъра за изучаване на елитите при Института по социология на РАН Олга Криштановска е убедена, че с помощта на езика ще може ефективно да се укрепва руското влияние в чужбина. „Зоната на разпространение на руския език винаги е била зона на нашето влияние. Загубата на рускоезично население в постсъветското пространство – това е геополитически проблем – казва социологът. – Желание да се учат в центровете ще изявят предимно чужденци, ориентирани към бизнес с Русия. Освен това има достатъчно много хора, които обичат руската култура“.
Никита Мкртчян, старши научен сътрудник в Института по демография при Висшата школа по икономика, казва, че през последните 20 години броят на хората по света, които владеят руски език, рязко намалява. „Едно време той се преподаваше в целия СССР, в страните от Варшавския договор, в много азиатски страни, в Африка. Сега при нас пристигат хора от бившия СССР и те много лошо говорят руски. По-трудно е да бъдат научени възрастните, отколкото децата, освен това работещите нямат време за учене“. Също така той отбеляза, че тези центрове ще се развиват в пряка зависимост от увеличаването на привлекателността на Русия.
Остави коментар