Переславъл-Залески е разположен на брега на езерото Плещеево, където се влива р. Трубеж.
Градът е основан през 1152 година от княз Юрий Дългоруки.
През 1220г. тук е роден княз Александър Невски. От 1276 до 1294 година градът е управляван от княз Дмитрий Александрович Переяславски, син на Александър Невски и е бил фактическа столица на северо-източна Рус. През 1302 година след смъртта на княз Иван Дмитриевич, според завещанието му Переславъл-Залески е присъединен към Московското княжество.
Переславъл е обичан и често посещаван от монарси, а Петър I превръща града в люлка на руския военен флот. Според една легенда царевич Фьодор – последният представител на династията на Рюриковичи – е роден в Переславъл.
Забележителности
Переславският кремъл
В центъра на Переславъл-Залески е запазен градският вал, обграждащ историческия център на града. В древността по билото на укреплението са били разположени двойни дървени крепостни стени с кули. През 1194 г., по време на управлението на сина на Юрий Долгорукий, Всеволод Голямото Гнездо, дървените стени и кули на Переславския Кремъл са възстановени.
От XII до XIII век това е била втората по мощност крепост във Владимиро-Суздалската област след Владимирския кремъл. Преславският кремъл многократно е превземан и разграбван. Силно е пострадал през Смутните времена. През 1608 година крепостта е превзета от полско-литовските нашественици, но през 1609 г., напълно е освободена от войските на М.Б. Скопин-Шуйски.
Спасо -Преображенският събор
Дълго време единствено каменно съоръжение в кремъл е бил Спасо -Преображенският събор, съхранил се до наши дни – най -ранният от белокаменните архитектурни паметници.
Спасо -Преображенският събор е започнат при Юри Дългоруки през 1152 г. и е достроен при Андрей Боголюбски през 1157. В събора са кръстени много переславски князе, в това число, вероятно и Александър Невски. През XII век стените на събора са били покрити с фрески.
Фреска с изображение на Апостола
В събора се е намирала иконата Преображение от началото на XV век, приписвана на четката на Теофан Грек (понастоящем се съхранява в Третяковската галерия)
Сретенският Новодевичи манастир
На територията на Переславския кремъл се намира Сретенският Новодевичи манастир. Чудо се свързва със Сретенския Новодевически манастир в Переславъл, основан в края на 14 век в градския Кремъл. Издигнат е на мястото на откриването на иконата на Владимирската Божия майка.
Когато през 1395 година последният от големите завоеватели на Изтока – хан Тамерлан (Тимур), нападнал руските земи, Св. Киприан – митрополит на Москва и на цяла Русия повдигал и поддържал духа на народа. По негово нареждане от град Владимир в Москва тържествено била пренесена чудотворната икона на Пресвета Богородица (Закрилница на руския народ).
Пред молитвеното усилие на Москва и подготовката за отбрана, най-неочаквано Тамерлан обърнал войските си и се оттеглил. Докато св. Киприан държал иконата, тя заблестяла и огряла със светлина на шир и длъж руските земи
През 1740 г. със средствата на переславския търговец и фабрикант Ф. Угримов на мястото на дървените са построени каменни църкви, оцелелите до наши дни – Съборът на Владимирската икона на Божията майка
и църквата на Александър Невски.
Скромният храм е посветен на благоверния княз и светец на Руската православна църква – Александър Невски. Петте купола символизират Христос и четиримата евангелисти. Всеки от куполите е увенчан с кръст.
Църквата на Митрополит Петър – православна църква, рядък паметник на архитектурата от XVI век.
Храмът е построен в чест на небесния покровител на Русия, Московския митрополит и на цяла Русия Петър, чиито мощи се съхраняват в Успенския събор на Московския Кремъл около 700 години. Дървената църква е преустроена в каменна по заповед на Иван Грозни, който смятал Петър за свой духовен наставник, и е осветена през 1585 г.
Построяването на църквата увековечава паметта на човека, който се опитвал да обедини разпокъсаните княжества в една могъща държава.
По време на нелеките отношения между московските и тверските князе Петър застава на страната на московския княз, за което е обвинен от тверския епископ пред патриарха в продажба на църковни санове. Петър е оправдан на Переславския събор, благодарение на московските князе, които се застъпват за него по време на процеса.
Горицкият Успенски манастир – основан през XIV век при Иван Данилович Калита, който е бил Московски, Владимирски и Новгородски княз. Територията, на която се намира манастирът, е историко-архитектурен и художествен музей-резерват. Колекцията на музея наброява над 80 хиляди експоната. Много често в него се организират изложби с разнообразна тематика.
Свети – Николският женски манастир– най-красивият в Переславъл (XIV век). «Чуда на болоте» така переславци са наричали преди тази обител. Николският манастир е основан от родения на Переславска земя монах Димитрий Прилуцки през 1348 г. на мястото, наречено „на блатото“, като построява църква на името на свети Николай Чудотворец.
Никитският мъжки манастир – най-древният в Залеския край (XI в.) Неговите стени помнят Иван Грозни и Петър I. Тази обител крие интересни легенди.
Никитският манастир е мъжки манастир на Переславската епархия на Руската православна църква, разположен в северните покрайнини на град Переславъл-Залески, на брега на езерото Плещеево. Един от най-древните манастири в Русия. Посветен е на светия великомъченик Никита Готски. Тук почиват и се съхраняват и мощите на светия монах Никита Столпник.
Според „Степната книга“ княз Владимир Святославич подарява Ростовско-Суздалската област на сина си Борис. Сегашните жители смятат 1010 г. за дата на основаване на свещения манастир. Точно по това време Борис и епископ Иларион основават първите църкви на Плещеевото езеро, като по този начин утвърждават християнството на езическите земи. Вероятно, една от тези църкви и станала основа на бъдещия манастир.
http://lifeglobe.net/blogs/details?id=533
http://www.rutraveller.ru/place/1340
https://www.standartnews.com/svyat/zolotoe_kolytso__lyulkata_na_pravoslavieto-273447.html
https://nikolskii.jimdoweb.com/
Остави коментар