Освещаването на най-южния на земята православен храм „Света Троица“, се състоя на руската антарктическа станция Белингсхаузен, съобщи РИА Новости, позовавайки се на съобщението на зам.-председателя на Асоциацията на руските полярници, почетния полярник Владимир Стругацки. По думите му, освещаването на единствения действащ храм на Антарктида е извършил епископът на най-северната епархия в Русия – Нарян-Марски и Мезенски Яков, който през последните няколко години активно участва и в полярни експедиции. В петък сутринта в храма „Света Троица“ бяха пренесени мощите на един от руските новомъченици.
„Владиката Яков извърши тържествен молебен, в това число в памет на всички загинали полярници на Антарктида. В олтара беше заложен списъкът с имената на всички загинали и починали, а те са около 100 съветски и руски участници в антарктически експедиции, в това число и чужденци“, разказа Стругацки. Той отбеляза, че този печален списък е открил трактористът Петър Хмара, който през 1958 година е загинал по време на пропадане на трактор в ледовете, на който е работил при разтоварването на първата съветска антарктическа експедиция близо Мирный. Според данните на асоциацията, само за 58 години на шестия континент са работили около 34 хиляди съветски и руски полярници.
Що се отнася до храма „Света Троица“, той е бил издигнат от дървен материал (кедър и лиственица) на Алтай. Първоначално, всичките части на храма са били доставени от Калининград до бреговете на Антарктида с научно-изследователския плавателен съд „Академик Вавилов“, след което, на о. Кинг Джордж, където се намира станцията Белингсхаузен, храмът е сглобен от 8 полярника за 60 дни. Всичките строителни работи са завършени на 15 февруари през 2004 година. По думите на Стругацки, от тогава, заедно с руските полярници на станцията служат православните свещеници от Свето-Троицката Сергиева Лавра (в Сергиев Посад до Москва).
В навечерието на освещаването на църквата на остров Кинг Джордж е издигнато знамето на Руското географско дружество. Това е станало, по думите на президента на Асоциацията на полярниците, „в знаменателен за всички руски полярници ден – 13 февруари, когато 58 години назад е била открита първата съветска арктическа полярна станция Мирни.
Източник: РИСИ
Остави коментар