Петерхоф е станал една от главните жертви на фашизма: „столицата на фонтаните“ се превърнала в пепел, а най-известната забележителност – „Самсон разкъсващ устата на лъв“ досега не е намерена.
Според Държавния музей-резерват Петерхоф (ДМР) ,тук по време на войната са загубени повече рядкости, отколкото в другите предградия на Ленинград и досега са открити само около 250 от над 16 хиляди изгубени предмети.
Петерхоф лекува военните си рани в продължение на няколко десетилетия,
„В пепелищата на Петерхоф“
Един от първите, видял Петерхоф след окупацията, е военният кореспондент на ЛенТАСС Павел Лукницки, който на 19 януари 1944 г. влязал в прочутото предградие на Северната столица заедно с части на Ленинградския фронт.
Неговите новини, публикувани във вестниците, разкрили на ленинградчани ужасяващата истина: техният любим Петерхоф бил почти напълно унищожен.
„Със стремителния натиск на нашите войски е освободен от нацистките нашественици Петерхоф – доскоро, най-красивото кътче в света, гордостта на руската архитектура, любимото място за почивка на жителите на Ленинград. Ние вървим по Петерхоф заедно с войниците от ротата на офицер Волтовски. Германските диваци, напускайки града, подпалили оцелелите сгради. Ето Големият дворец – разгромен и разрушен. Сега той е в пламъци. Гори всичко, което не е разрушено. Гори и Монплезир. Навсякъде пепел и руини. Фашистките варвари са осквернили всичко, разрушили и запалили. Немците са разграбили и плячкосали старинния Събор. Храмът е бил превърнат в тоалетна. Групата бойци стои на алеята на фонтаните. Ненадминато по красота място , където са се устремявали хиляди и хиляди туристи от цялата страна, е опустошено. Величественият Самсон е нарязан и е отнесен. Цялата система от фонтани е разрушена. Фашистките мерзавци са изсекли дърветата на парка … Петерхоф е превърнат в пепел. Стискайки автоматите и пушките, войниците минават покрай разрушените дворци. ЛенТАСС“.
Немски свойник в Горния парк на Петерхоф, пред южната фасада на Големия дворец, септември 1943 г.
Сътрудниците на музея в Петерхоф го видели няколко дни по-късно. В спомените си сътрудничката Тихомирова описва видяното на 31 януари 1944 г.: „… неописуемият хаос на някакви отломки, полузасипани със сняг, огромен противотанков ров, пресичащ целия парк, а зад него изгорелите руини на Големия дворец, без златните куполи. Долният парк отгоре изглеждаше като снежна пустиня с мъртви черни дървета, оплетени с проводници, а в затрупаната каскада пустееше пиедесталът на Самсон”.
Разрушеният Голям дворец
Почти веднага след началото на блокадата, от 23 септември 1941 г., Петерхоф се оказал в зоната на бойните действия.
Значителни са били загубите сред експонатите. В инвентарните списъци от 1937-1939 г. в Петергоф е имало около 31 хиляди музейни предмета и 637 скулптури.
Оцелелите скулптурни шедьоври след войната са реставрирани и поставени на първоначалните им места. През януари 1948 г. групата „Нептун“, занесена от хитлеристите в Германия, е върната обратно в Горната градина…
Съветски войници с намерени картини, откраднати от германците от двореца Петерхоф, 1945г.
„Самсон“: отплувал или нарязан?
Най-голямата военна загуба на Петерхоф, призната за главен символ е фонтанната група „Самсон, разкъсващ устата на лъв“, създадена през 1735 г., в памет на победата на руските войски над шведите край Полтава през 1709 г.
Преди настъплението на нацистите, когато музейните работници, предимно жени, се занимавали с евакуацията на експонати, много скулптурни шедьоври са били скрити в земята, обаче най-големите и тежки статуи: „Самсон“, „Тритони“, „Нева“, „Волхов“ от Голямата каскада… са останали на местата си и са изгубени.
„Самсон“, който днес може да се види на Голямата каскада, е пресъздаден през 1947 г. от архивни снимки и документи от скулпторите В.Л. Симоновым и Н.В. Михайловым. Работата по реконсрукцията на групата е завършена през 1956г.
Реставрация на дворците – заповед на Сталин
„Дворецът Петерхоф е разрушен по такъв начин, че никакви човешки сили не могат да го възкресят“, пише Вера Инбер, седмица след освобождението му.
Но тя е сгрешила. Възстановяването на Петерхоф започнало веднага след освобождението. Трудът на реставраторите, отново създали перлата на архитектурата, може да се нарече подвиг.
Неделник за разчистване на Горния парк в Петерхоф, 13 август 1944 г.
„Световната практика за реставрация на музеи отрича възсъздаването. Венецианската харта гласи, че ако паметникът се загуби, той не може да бъде възсъздаден … Но за Съветския съюз, за Русия проблемът със възстановяването на дворци се превърнала в политическа програма, това е била идеологията на държавата, какво да прави с паметниците.“
Изваждане на погребаната скулптура при „Золотая гора“ в Долния парк на Петродвореца
… По заповед на Сталин, която се съхранява в Москва, в архивите на Руската федерация … е било взето решение, което се оказало единствено мъдро – дворците са възстановени и днес Големият дворец е един от най-посещаваните музеи в света…
Юлия Андреева, Александра Подервянская
Източник:
https://tass.ru/v-strane/6007259
Остави коментар