YotaPhone се заглежда в китайския пазар

Автор: Кира Егорова, Руски Дневник.

Руският смартфон с два екрана не само преразгледа своята ценова политика спрямо китайския пазар, но се готви да премести производството си от Сингапур в Китай.

Широката общественост за първи път научи за руския YotaPhone през ноември 2014 г., когато руският президент Владимир Путин подари новото устройство с двоен екран на китайския си колега Си Цзинпин по време на срещата на върха на ОПЕК. Това беляза началото на „насочването“ на YotaPhone към Китай.

През май 2015 г. руската компания Yota Device, която произвежда модеми, рутери и смартфони, заяви намерението си да навлязе на китайския пазар. През септември 2015 г. тя обяви преместването на производството си от Сингапур и подписа споразумение със ZTE, втория по големина производител на телекомуникационно оборудване и мобилни телефони в Китай.

„Успяхме да достигнем до споразумение с новия производител за нивото на производствените разходи за телефоните, сравними с тези на нашите конкуренти, което е ключов фактор при определянето на крайната цена за потребителя“, казаха от пресслужбата на Yota Devices за „Руски дневник“.

Компанията очаква, че преместването на производството би ѝ позволило да намали разходите за YotaPhone с повече от 30 на сто. В края на 2014 г. най-новият модел на телефона се продаваше на цена от $600. Намаляването на цената беше част от дългосрочните планове на компанията: Yota Devices вече обявиха целева цена от под $450.

Въпреки това, компанията не успя да достигне до съответното споразумение с предишния производител, сингапурския завод Hi-P. Съгласно новата сделка, ZTE ще съдейства при разработването на прототип на устройството и ще започне масово производство и дистрибуция.

„След като телефонът бе подарен на лидера на страната Си Цзинпин, китайските дистрибутори на преносими електронни устройства започнаха да показват жив интерес към YotaPhone“, казва Виталий Полекин, съсобственик и управляващ партньор на инвестиционния фонд Venture Angels, член на борда на QUMO, производител на преносими цифрови устройства. Според него последните доклади за преместването на производството и сътрудничеството на YotaPhone със ZTE показват, че въпросът за намаляването на разходите за производство е приоритет номер едно.

„Разбира се, ZTE не е Foxconn, където производствените обеми започват от 1 милион бройки, но все пак компанията ще бъде в състояние да осигури необходимата ставка производство и ниските разходи при запазване на прилично качество, което ще увеличи продажбите както в Русия, така и в Китай“, каза Полекин.

Представяне в Китай

По данни на IDC, през 2014 г. лидерите на китайския пазар са: Xiaomi (13,7%), Apple (12,3%), Huawei (11%), Lenovo (9,5%) и Samsung (7,9%). Като се има предвид колко е конкурентен този пазар, YotaPhone може да очаква да получи само една малка част от него.

Днес китайският пазар за мобилни телефони наброява 980 млн. мобилни потребители с обща годишна стойност на потребление около CN¥425,27 млрд. (приблизително 116 млрд. лева към 29 септември). „Ако получим една малка част от този огромен пай, ще бъде голям успех за руската компания“, казва Олег Ремуга, ръководител от China Studies Lab в Сколково.

„За да се стигне до сериозно ниво на продажбите, се изискват значителни инвестиции“, посочва Плекин. Лидерът на пазара за смартфони в Китай, Xiaomi, привлича и харчи огромни пари за развитие. „Например през декември 2014 г. след като се оцени на $45 млрд., Xiaomi направи инвестиция, която повиши приходите им с $1,1 млрд., а сега са се повишили още повече и вече възлизат на $60 млрд.“, добавя той.

Както вече отбелязахме, задачата YotaPhone да бъде насърчаван в Китай вече е получила значителен начален тласък от политическата публичност.

„Китайските клиенти искат да бъдат част от някакъв „голям“ процес. В този смисъл YotaPhone започнаха да навлизат в Китай с много добър PR ход – президентът Владимир Путин подари YotaPhone на президента Си Цзинпин по време на срещата на върха на ОПЕК“, казва Владимир Коровкин, директор иновации в Digital Research Lab в Сколково. Китайските клиенти се възхищават както на г-н Путин, така и на г-н Цзинпин, затова лансирайки мобилния телефон като „президентски“ със сигурност ще стимулира продажбите, добавя той.

YotaPhone търси собствена ниша

Наскоро YotaPhone се позиционира като конкурент на iPhone, обаче експертите не са убедени, дали това е правилният избор на ниша за руския смартфон.

„Съмняваме се, че YotaPhone ще бъде силно конкурентен в луксозния сегмент, но след понижаване на цените той може да намери пазарна ниша в средното ниво на пазара“, казва Олег Ремуга. Освен това, YotaPhone със сигурност ще бъде копиран (особено идеята за втория екран) от китайски фирми на по-ниска цена.

„YotaPhone трябва да бъде готов да развива иновациите си постоянно и да бъде една крачка пред конкурентите си. В противен случай ще се стигне до провал в Китай“, добавя той.

От друга страна, YotaPhone има някои революционни функции, на първо място е двойният дисплей. „От „вътрешната“ страна има екран, който допринася за по-удобното четене на електронни книги, което в момента е повече като помощна функция“, казва Владимир Коровкин.

„Големият въпрос за Yota е, дали ясно са определили пазарната ниша или планирт да го направят в бъдеще“, добавя Ремуга. Според него китайските клиенти не са познавали YotaPhone докато цената му е била близка до тази на iPhone 6. Те се нуждаят от време, за да го тестват и да покажат отношението си.

Според Коровкин телефоните са преместени от конкурса на продукти в конкурса на екосистемите: „Могат ли Yota да създадат своя екосистема или имат частично „взаимствана“ част в света на Android, например да привлекат хора, които да разработят отделна специална версия за електронни книги“? За Китай това може да се превърне в интересна стратегия.

Миналата година продажбите на YotaPhone 2 стартираха в Русия и 20 други страни в Европа, Близкия Изток и Азия. Yota Devices имат за цел да навлезнат и на северноамериканския пазар, като за тази цел е създадено дружеството Indiegogo. Въпреки това стартирането на продукта се отложи за неопределено време поради забавяне в производството и доставката на втората версия на YotaPhone за северноамериканския пазар, съобщиха от компанията.

Отличителна черта на YotaPhone са двата екрана, единият от които използва технологията E-ink, черно-бял е и е включен през цялото време.