Класически руски мезета за водка

Руската водка с право се счита за особена национална традиция, даже и национална гордост. Съществува многовековна култура на употреба на тази напитка

Преди всичко, водката трябва да се изстуди, даже може бутилката да се сложи в пряспа сняг. Препоръчва се пиенето на малки дози, най-добре в малки ракиени чашки. След всяка чашка трябва да се замезва, и тук руската култура поразява с богатото си разнообразие, изобилие от всевъзможни мезета, а така също и специални ястия за водка.

1. Зеленчуци, приготвени по различни начини: кисели, подквасени, осолени. Най-популярни са киселите краставички, доматите, киселото зеле с клюкви или с боровинки, антоновските ябълки (особен сладко-кисел руски сорт). Зеленчуците са особено вкусни, ако се киснат или осоляват в дъбови бъчви. Обикновено с водката се поднасят охладени, като понякога преди да се сервират даже се оставят на снега.

2. Солени или мариновани гъби. Това най-вече са манатарки и гъби на пластинки, като лютива млечница или бронзова гъба. Преди да се поднесат, в купа на масата, се заливат със слънчогледово олио и се поръсват с нарязан кромид или зелен лук. Особено вкусни с водка са осолените лютиви млечници, задушени в сметана или в картоф, запечени или запържени с пресни гъби.

3. В Русия за най-популярната риба, която върви с водка се смята херингата (сельодка). Парчета от нея обилно се поръсват с кръгчета кромид лук и ситно нарязан зарзават. Обикновено се подправят със слънчогледово олио и оцет. По правило, със сельодката се сервира горещо сварен картоф с каймак, накълцан копър и особен вид ръжен хляб. Триадата: водка-сельодка-картоф се счита за класическото руско мезе за водка.

4. Червен или черен хайвер. Ако става въпрос за есетровия черен хайвер, то най-деликатесни са видовете севруга и белуга. Хайверът обикновено се поднася върху малки късчета бял хляб, намазани с масло. В случай, че се сервира отделно се поднася в купичка върху натрошен лед.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. Сланина или шунка. Най-вкусна е сланината от свински гърди (подчервина) – тънка, обикновено с три или четири слоя месо. Особено вкусна е сланината, кожичката на която се насмолява със сламки, усукани на въже. Тогава тя придобива особен кадифено-кехлибарен цвят и издава неповторим аромат. Сланината, обикновено се изстудява и се сервира с воден кромид лук или чесън.

6. Месна или пача от риба. Особено популярна е пачата от свинска глава с бульон от говежди кокали и петел. Благодарение на последното бульонът придобива наситен кехлибарен цвят и своеобразен вкус. Към различните видове пача традиционно се добавят подправки от знаменитият руски корен – хрянът –  настърган или като горчица.

7. Руски блини (палачинки) – големи, квасени. С руските блини се пие само водка. Топлите палачинки се подправят с разтопен каймак, мажат се със сметана и хайвер, поръсват се с малко нарязан зелен лук. Това е традиционното ястие за прочутия руски празник – Масленица, изпращането на зимата.

8. Прочутата „Руска салата” (в Русия я наричат салата Оливие) е микс от ситно нарязани варени яйца, салам, кисели краставички и варени колбаси, подправени с майонезен сос. Също така популярна е и салатата Винегрет, която се прави на основата на кисело зеле, нарязано на кубчета варено цвекло и бял боб.

9. Сибирски пелмени. Водката е класическо питие за горещи пелмени. Поднасят се със сметана, майонеза и се поръсват със смлян черен пипер. Особено вкусни са с пелмените с картофи и гъби. Обилно се поръсват с нарязан и задушен в масло кромид лук.

10. Пържено или печено прасенце-сукалче. Поднасят го или със сметана (каймак) и хрян, класическо руско ястие, или пълнено с каша от елда  и след това запечено. Като изпиете чашка студена водка и замезите с горещо месо в устата ви ще остане особено послевкусие.

11. Варено или печено месо: говеждо или телешко. Парче варено свинско или друго месо, запечено с тесто – всички тези ястия наистина сериозно се нуждаят от любимата на всички напитка – водката.

12. Борш и зелева супа. Това са видове питателни и гъсти месни супи. Неизменни съставки за борша са цвеклото и доматите, за разлика от зелевата супа. С борша обезателно се сервират сметана и козуначени кифли, поръсени със ситно нарязан чесън. Някои хора обичат да наливат в чинията с горещ борш и малка чашка с водка.

Автор: Сергей Роганов, RBTH