Младите обичат магията на поезията

Автор : Розалина Евдокимова |

РКИЦ се оказа територия, свободна от възрастни, защото деца от цяла България се събраха, запленени от музата на поезията. Поводът за радостното събитие бе осмото издание на Националния ученически конкурс за рецитатори на руски език. Организатор на празника на поезията е Руският камерен театър с подкрепата на МОН и Россотрудничество.

Малки, големи и още по-големи деца се събраха, за да докажат своето умение да рецитират стихове, както и любовта си към поезията, а също и да мерят сили в рецитирането на руски език. Странното и заслужаващо внимание беше, че някои от тях не изучават езика на Пушкин, но дори и възрастни биха се изненадали от тяхното знание на езика. И какво по-хубаво от това да сме свидетели, че младите хора, в плен на мерената реч, поне за ден са забравили за компютрите, фейсбук или електронните игри. В тазгодишното издание на конкурса за рецитатори на руски език участие взеха деца от 21 града на България, а техният брой беше 111 души. Разделени в три възрастови групи, като най-малките бяха ученици от І до ІV клас, следвани от групите от V до VІІІ клас и от ІХдо ХІІ-ти. Всяка година конкурсът се посвещава на някой известен руски поет, чийто юбилей се отбелязва от всички. Сега тези поети бяха четирима – Рима Казакова, Корней Чуковски, Белла Ахмадулина и Роберт Рождественски. „Учителите, които проявяват интерес към конкурса, организират в училищата такъв и най-добрите вече идват да участват при нас – каза за сайта на СБЖ ръководителят на Руския камерен театър Юлия Диханова. –  Включват се училищата, където се изучава руският език, но има деца, които дори не изучават този език, но имат голямо желание да научат стихове и да участват. Вторият положителен момент е, че участниците в конкурса излизат на сцена, и то сега, когато те по-рядко имат този шанс. И третото е, че състезателният момент във всички видове фестивали и конкурси е непогрешим. Децата се борят, за да получат някаква награда, а това е много приятно.“

И както на всички фестивали, и тук журито беше, което оценяваше участниците. В него бяха включени известни актьори, режисьори, преподаватели в училища и представители на неправителствени организации, като Боряна Илиева (Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД), писателите Елвира Божилова и Светлана Светлова-Туриаре, директорът на Арт театъра Милена Червенкова,  артистите Валентин Сарнадски, Юлия Лопатникова и др . За журито беше много трудно да се определят победителите в различните категории, тъй като участниците се представиха изключително добре. И все пак на състезание като на състезание – и тук трябваше да има победители, които получиха грамоти и купи, както и много подаръци в номинациите „За артистизъм“, „За най-добър рецитал“, добра драматургия на творбата, която се изпълнява, дълбочинно поднасяне на произведението, оригинално изпълнение. Специалната награда на Россотрудничество получи ученичката от Пловдив Мария-Луиза Симеонова. „За много от участниците в конкурса руският език е чужд или пък втори роден – каза Кирил Воронков – експерт от Россотрудничество, който връчи специалния приз. – Разбираме, че не е лесно да рецитират стихове на чужд език, при това изразително и театрално. Но сме благодарни на всеки един от участниците и на техните преподаватели за труда и любовта към руската поезия.“

Получавайки наградите си, някои от малчуганите заявиха, че вече усещат, че от тази сцена започва кариерата им. А няма нищо по-хубаво от това да сме свидетели на млади и талантливи хора, запленени от поезията и театралното изкуство. Може би някои от тях някога ще бъдат и признати български артисти, които ще представят страната ни по световните сцени.

Снимки Полина Казанцева