Леонид Решетников: «Русский Лемнос»

Ролята на казаците в дореволюционна и съвременна Русия , трагедията на разказачването и последващата реабилитация на казачеството разказва в интервю за в. «Култура» авторът на книгата «Русский Лемнос», директорът на Руския институт за стратегически изследвания, генерал-лейтенант в оставка, потомственият казак Леонид Решетников.

Култура: Леонид Петрович, каква от Ваша гледна точка е историческата роля на казачеството? В какво се изразява неговата трагедия?

Решетников: Историята на казачеството е неотделима от историята на Русия, в живота на която казаците винаги са играли много важна роля. Разбира се имам предвид большинството казаци, а неговата малка част, която е била база за метежите на Болотников, Разин и Пугачов. Основната част казаци — донски, кубански, терски, семиреченски, уралски е служила на Руската държава с вяра и правда. Тази служба се е изразявала преди всичко в защита и укрепване на границите на Русия…

Военните заслуги на казачеството са покоряване на Сибир от казашкия атаман Ермак при Иван Грозни и съвместната война на руското и запорожкото казачество против общия враг — Речи Посполитой — през XVII век, геройските подвизи на казаците през Отечествената война 1812 година.

И разбира се, особената роля на казаците по време на войната с Турция 1877-1878 години, когато руската армия, в това число полковете Кубански, Терски и Донски на казашките войски, са освободили православните братя-славяни от османското иго. През ХХ век казачеството се е проявило и в Руско-Японската война, и в Първата световна

Велика трагедия за казачеството, както и за цяла Русия е станала 1917 година и последвалата Гражданска война. Казаците са се разделили на два лагера: по-малка част се е присъединила към червените, а по-голямата се е оказала в редовете на Бялата армия. Началото на трагедията се е обозначило още през февруари 1917-а, когато казашки части, разквартирувани в Петроград, под влияние на революционната пропаганда са изневерили на Присягата. През 1918 година нежеланието на не малка част от донските казаци да воюват с болшевизма е довело до трагичната гибел на атамана Алексей Каледин, изключително порядъчен човек, руски патриот. Но в най-близко бъдеще донците и другите казаци разбират какво е това болшевизъм. Много от тях се вдигнат на борба, но е било вече късно. В резултат на братоубийствената война, казачеството е понесло невъзстановими загуби. По отношение на казачеството в хода на Гражданската война и веднага след нея болшевиките са използвали чудовищни репресии, независимо от това, служил ли е казакът в Бялата армия или не…

http://portal-kultura.ru/articles/country/leonid-reshetnikov-zadacha-u-kazachestva-odna-vozrozhdat-rossiyu/