Владеенето на най-малко един чужд език е главно изискване за всеки работодател. Най-доброто време за поставянето на основите му е още в ранна детска възраст. Заради разпространената си употреба английският се приема вече като втори майчин език. Той е навсякъде и всеки трябва да го знае. Руският, макар и преди да е бил познат на всеки българин, днес се изучава все по рядко.
Национално Движение „Русофили” дава възможност на най-малките да се запознаят с братския език и култура. Със започването на новата учебна година организацията открива 470 групи за изучаване на руски език в детските градини в 150 общини от страната. Около 9000 деца имат възможност да научат популярните детски песнички и приказки на руски.
Уроците по руски са лична инициатива на председателя на организацията Николай Малинов.„Много е важно изучаването на втори език след майчиния, да бъде от същата езикова група. Така детето може да надгражда езикови пластове, а не да ги заменя”,обяснява Малинов. Движението „Русофили” първото, което се сеща да „вкара” руския в детските градини”. И успява.
В детското заведение „Детелина” в гр.София от 1 октомври 2013 г. 90 деца започнаха с уроци по руски , почти 98 % от децата от предучилищние групи. Показателно е , че полвината от тях искат да продължат да изучават езика на Пушкин , като кандидатстват в училища , в които се преподава руски.
Безплатните уроци по руски , според директорката Ксения Семизорова е един от най-големите им плюсове. „Някои родители просто не могат да си позволят да плащат допълнително”, казва тя. С дарения помагат и кметове на общини, и неправителствени организации, и Министерството на образованието, и Столичната община. По 20 минути на ден са отредени за уроците по руски. И противно на очакванията на директорката децата влизат в залата по руски с голям ентусиазъм.
„Всеки чужд език трябва да бъде поднесен по достъпен и интересен начин, за да привлече вниманието на малчуганите. Това не важи само за малките в детските градини, а и за учениците в училищата”, разказва Надежда Ралчева. Тя преподава чуждия език на малките и вижда резултат. „Децата научават нови думички. Интересни са им и постоянно ги повтарят”, допълва госпожа Ралчева. Според нея малките могат да научат почти всичко, стига да преживеят новата информация чрез танцуване, докосване, гледане или усещане. Затова и от„Русофили” предоставят още филми и мултимедийни програми, които да съчетаят в едно анимация, текст, видео и аудио. А цветните картинки, които децата виждат на екрана, привличат вниманието им.
От детската градина са убедени, че още повече малчугани ще се запишат на руски занапред.
Какъв чудесен празник! Честито на децата, на родителите, на прекрасните учителки. Тази инициатива на русофили е едно от най-значимите културно-просветни събития през тази година.
Така е !Много директори на общинските детски градини ,специално в София, все се оплакват ,че нямат пари за поверените им детски градини..
ОДЗ №7 в р-он Триадица,гр. София е пример за това как директорката и учителите работят с желание и обич .Директорката ,като истинска стопанка, събира опит от цял свят,вкарва иновативни методи за обучение,запазвайки най -доброто от нейната дългогодишна практика. Кандидатствайки по образователни и еко- проекти, не се отказва от бюрократичните пречки – стига до край .. и успява! “Облагороди” детското заведение така ,че могат да й завидят частните ДГ в страната !